Pellet to paliwo, które jest powszechnie kojarzone z domowymi instalacjami grzewczymi. Zainteresowanie kotłami opalanymi pelletem jest bardzo duże, ponieważ to atrakcyjna alternatywa dla uciążliwego węgla, drogiego gazu i wciąż budzących obawy pomp ciepła. Warto przy tym wiedzieć, że kotły energetyczne na pellet są wykorzystywane także w profesjonalnych systemach grzewczych, gdzie świetnie się sprawdzają.
Kotły tego typu mogą służyć zarówno do produkcji energii na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej. Podkreślamy, że z uwagi na specyfikę konstrukcji urządzeń pelletowych, a także cechy samego paliwa, takie instalacje są wskazane wyłącznie w mniejszych systemach grzewczych, a więc nieprzeznaczonych do obsługi przemysłu.
Kocioł energetyczny na pellet z powodzeniem może być więc wykorzystywany w kotłowniach budynków wielorodzinnych, jak również w kotłowniach kontenerowych zasilających osiedla domów (coraz częściej spotykanie się rozwiązanie, gdy budynki nie posiadają indywidualnego źródła ciepła, co pozwala to ograniczyć koszty instalacji).
Przede wszystkim jednak kotły energetyczne na pellet sprawdzają się tam, gdzie konieczne jest zachowanie ciągłości dostaw energii cieplnej. Mówimy więc tutaj chociażby o obiektach użyteczności publicznej (szkoły, urzędy), placówkach służby zdrowia, hotelach czy kompleksach SPA.
O sensie inwestowania w konkretne rozwiązanie energetyczne zawsze decyduje rachunek ekonomiczny. A ten wypada na korzyść pelletu. Jest to paliwo łatwo dostępne, bezproblemowe w magazynowaniu, relatywnie tanie, a do tego o dobrej kaloryczności. Pod tym ostatnim względem nie może się oczywiście równać z węglem kamiennym, ale dystansuje go w innych dziedzinach – równie ważnych dla inwestorów.
Przede wszystkim pellet jest paliwem czystym. Obsługa kotłowni pelletowej nie wymaga zatrudniania palacza. Pellet nie brudzi pomieszczenia, spala się niemal całkowicie, dzięki czemu czynności konserwacyjne przy kotle zostają ograniczone do absolutnego minimum. Mało tego: urządzenia przeznaczone do instalacji profesjonalnych mogą być wyposażone w szereg udogodnień, dzięki którym kotłownia w ogóle nie będzie wymagać obsługi (automatyczny podajnik paliwa, wymiatarka popiołu etc.).
Nie zapominajmy o kwestiach środowiskowych. Obecnie coraz więcej obiektów musi przechodzić na ekologiczne instalacje grzewcze, aby w przyszłości nie narazić się na bardzo prawdopodobne kary. Wiele nowych budynków komercyjnych powstaje też na terenach objętych restrykcyjnymi przepisami ochrony środowiska, dlatego nie mogą korzystać z systemów grzewczych zasilanych np. ekogroszkiem.
Ponadto bycie „eko” jest modne, co ma znaczenie z wizerunkowego punktu widzenia. Czy ktokolwiek wyobraża sobie nowoczesny hotel SPA, który jest ogrzewany kotłem węglowym, a mimo to próbuje stworzyć dla swoich gości komfortową i zdrową przestrzeń do wypoczynku? Byłoby to absurdalne.
Nowoczesne kotły energetyczne na pellet z powodzeniem mogą być wykorzystywane w profesjonalnych systemach grzewczych. Gwarantują zredukowanie kosztów ogrzewania, brak problemów eksploatacyjnych i całkowitą automatyzację pracy. Wiele oczywiście zależy tutaj od prawidłowego doboru instalacji do specyfiki budynku, czym powinni się już zająć wykwalifikowani fachowcy.
Artykuł partnera