O co trzeba zadbać przed uruchomieniem kotłowni na biomasę?

Marek Szydełko
09.02.2022

Kotłownia zasilana biomasą to coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko wśród właścicieli domów jednorodzinnych, ale również przedsiębiorców. Kotły biomasowe dużej mocy charakteryzuje wysoka sprawność energetyczna, niskie koszty eksploatacji, a w znacznej mierze także bezobsługowość. Przejście na ten system grzewczy nie powinno stanowić wielkiego wyzwania dla właściciela firmy, która do tej pory była zasilana innym kotłem na paliwo stałe. Z drugiej jednak strony do uruchomienia kotłowni na biomasę trzeba się odpowiednio przygotować i zadbać o kilka podstawowych spraw. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.

Źródło paliwa

Z pewnością każdy przedsiębiorca, który zdecydował się na zasilanie swojej firmy kotłem biomasowym, wcześniej zrobił rozeznanie i sprawdził lokalnych dostawców biomasy drzewnej (najczęściej pelletu lub zrębki). Bezpośrednio przed uruchomieniem instalacji należy jednak zapewnić sobie wystarczającą ilość paliwa czy to na cały sezon grzewczy, czy do innych celów, na przykład technologicznych (kocioł może również zasilać turbinę parową do produkcji energii elektrycznej).

Należy pamiętać, że biomasa charakteryzuje się stosunkowo niewielką gęstością, co oznacza, że trzeba zużyć więcej jej jednostek, aby uzyskać taki sam efekt energetyczny jak w przypadku chociażby węgla kamiennego. Kluczowe znaczenie ma zatem logistyka transportu biomasy do miejsca docelowego, jak również jej jakość oraz gwarancja dostaw. Warto zawrzeć umowę z pewnym producentem np. pelletu czy zrębki drzewnej, o ile oczywiście firma nie produkuje biomasy we własnym zakresie (przykładem może być tutaj zakład przetwórstwa drzewnego).

Składowanie paliwa

Kupioną biomasę trzeba gdzieś składować i jest to spore wyzwanie z punktu widzenia właściciela instalacji przemysłowej. Kocioł na biomasę dużej mocy ma ogromne zapotrzebowanie na paliwo, stąd niezbędne jest zaplanowanie odpowiednio pojemnego magazynu. Jednocześnie musimy pamiętać, że współczesne kotły biomasowe są już w znacznym stopniu zautomatyzowane i dotyczy to również procesu załadunku paliwa. Dlatego magazyn musi znajdować się w takiej odległości od kotłowni, aby transport paliwa do komory spalania był niezakłócony.

W praktyce najlepiej sprawdzają się tutaj podziemne silosy, które mają tę zaletę, że nie zajmują cennego miejsca na terenie firmy, a przy tym można je łatwo uzupełnić paliwem przy pomocy zwyklej ładowarki kołowej.

Utylizacja popiołu

Nowoczesne kotły na biomasę dużej mocy są wyposażone w systemy automatycznego odpopielania, dlatego usuwanie popiołu nie stanowi dziś żadnego problemu dla przedsiębiorcy. Nie zapominajmy jednak, że z tym popiołem trzeba jeszcze coś zrobić.

Dobra informacja jest taka, że popiół ze spalania biomasy jest czystym odpadem, który nie zagraża środowisku naturalnemu, dlatego w ostateczności można go wykorzystać nawet na nawóz roślinny. Warto zatem rozejrzeć się za firmą, którą będzie odbierać popiół własnym transportem.

Na koniec dodajmy jeszcze, że uruchomienie kotłowni na biomasę powinien przeprowadzić wykwalifikowany serwisant z firmy odpowiedzialnej za wykonanie całej instalacji i dobór urządzenia. Ta sama firma będzie pełnić rolę gwaranta, czyli odpowiadać za bieżące usuwanie ewentualnych usterek oraz okresowe serwisowanie kotłowni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie