Częste błędy popełniane przez właścicieli kotłowni z kotłem na paliwo stałe

Marek Szydełko
29.11.2021

Kotły na paliwo stałe, przede wszystkim węgiel, drewno i pellet, wciąż stanowią podstawę indywidualnej energetyki w naszym kraju. W większości są to mocno leciwe konstrukcje, których wymiana wiąże się jednak ze sporymi kosztami, na co nie każdy może sobie pozwolić. Wielu właścicieli kotłowni, w których pracuje kocioł na paliwo stałe, popełnia również szereg błędów mogących nawet sprowadzić poważne zagrożenie na domowników. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Zaślepienie kratki wentylacyjnej

Trudno zrozumieć motywację osób, które decydują się na taki krok. Najczęściej można usłyszeć, że „z kratki wieje zimnym powietrzem” lub też „hałasuje, gdy jest silny wiatr”. Może i tak, natomiast taka kratka nie znalazła się w kotłowni przypadkowo. Jej wykonanie jest obowiązkowe w myśl funkcjonujących w Polsce przepisów oraz zgodne ze zdrowym rozsądkiem.

Zadaniem kratki wentylacyjnej jest wymuszenie wymiany powietrza w kotłowni, co stanowi najlepsze zabezpieczenie przed gromadzeniem się w pomieszczeniu trujących gazów – na czele ze śmiertelnie niebezpiecznym czadem.

Magazynowanie paliwa w kotłowni

Większość osób robi to po prostu z wygody, ponieważ rzeczywiście dobrze jest mieć paliwo zawsze pod ręką i nie musieć biegać po nie do piwnicy czy drewutni. Pamiętajmy natomiast, że taki sposób magazynowania paliwa stałego jest niezgodny z przepisami.

Węgla, drewna czy pelletu nie wolno przechowywać w tym samym pomieszczeniu, w którym pracuje kocioł na paliwo stałe. Byłoby to nie tylko złamanie przepisów przeciwpożarowych, ale również działanie przeciwko własnemu bezpieczeństwu. Wyobraźmy sobie konsekwencje zajęcia się ogniem np. stosu worków z pelletem.

Zbyt rzadkie serwisowanie kotła

Nie chodzi tutaj wcale o profesjonalny serwis przeprowadzany przez technika (choć z tym także właściciele kotłów są na bakier), ale o zwykłe przeprowadzanie czynności konserwacyjnych, takich jak usuwanie popiołu, spieków, czyszczenie komory spalania oraz oczyszczanie palnika w przypadku kotła na pellet.

Te czynności trzeba przeprowadzać regularnie, nawet co kilka dni lub częściej, ponieważ w ten sposób można zapewnić optymalne warunki pracy kotła na paliwo stałe. Zaniedbania w tym zakresie są prostą drogą do ponoszenia coraz wyższych kosztów związanych z zakupem paliwa – kocioł zużywa go więcej, ale nie generuje większej ilości energii cieplnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie