Konserwacja kotła dużej mocy na biomasę: o czym trzeba pamiętać?

Mateusz Nowak
22.12.2020

Każdy kocioł grzewczy, bez względu na rodzaj zasilającego go paliwa, wymaga okresowych czynności konserwacyjnych. Ich uciążliwość jest już ściśle uzależniona od konstrukcji i stopnia skomplikowania kotła, jak również tego, co właściwie w nim spalamy. Wielu potencjalnych nabywców kotła dużej mocy na biomasę obawia się, że urządzenie będzie bardzo wymagające pod względem konserwacji, co pociągnie za sobą niemałe koszty serwisowe i bieżące. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule wraz ze specjalistą z firmy schmidenergy.pl

Podstawowe czynności konserwacyjne

Kocioł na biomasę, nawet przemysłowy, nie wymaga wcale częstego przeprowadzania uciążliwych czynności obsługowych. Od razu wyjaśnijmy, że wbrew obiegowej opinii nie ma tutaj potrzeby regularnego usuwania popiołu będącego produktem spalania biomasy drzewnej. W nowoczesnych konstrukcjach tego typu stosuje się już automatyczne systemy odpopielania, które wyprowadzają popiół na zewnątrz. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, na które decyduje się dzisiaj większość nabywców kotłów biomasowych dużej mocy.

Podobnie sprawa wygląda z załadunkiem paliwa. Właściwie nie zdarza się już, aby dochodziło do montażu kotła na biomasę wymagającego ręcznego podawania np. zrębki drzewnej. Bardzo skuteczne systemy załadunkowe całkowicie zwalniają użytkownika z tego obowiązku. Paliwo jest magazynowane w specjalnym silosie, np. podziemnym, skąd trafia do komory spalania podajnikiem ślimakowym. W połączeniu z systemem odpopielania zapewnia to stałopalność kotła oraz minimalizuje zakres czynności obsługowych.

Oczywiście nie jest tak, że kocioł na biomasę nie wymaga żadnej bieżącej konserwacji. Dużo zależy tutaj od rodzaju i jakości stosowanego paliwa. W przypadku korzystania z wilgotnej biomasy, np. świeżej zrębki drzewnej, trzeba się liczyć z koniecznością częstszego czyszczenia palnika czy rusztu. Producenci kotłów dążą jednak do tego, aby ograniczyć również te czynności.

Co z serwisem?

Bezwzględnie najważniejszym elementem związanym z konserwacją kotła dużej mocy na biomasę jest jego regularne serwisowanie. Powinien się tym zająć autoryzowany serwis producenta urządzenia (decydując się na zakup kotła wykonanego na zlecenie można wynegocjować bardzo korzystne warunki serwisowe).

W ramach dorocznego serwisu sprawdzane są takie kwestie, jak prawidłowość nastaw, wydajność urządzenia, ewentualne alarmy serwisowe, przeprowadzane są również czynności związane z czyszczeniem palnika czy komory spalania. Serwisant kontroluje również poprawność procesu spalania (czystość spalin). Wszystko to ma zagwarantować bezawaryjną pracę kotła. Dodajmy, że nowoczesne konstrukcje biomasowe spokojnie powinny wytrzymać nawet kilkudziesięcioletnią eksploatację.

Kiedy należy przeprowadzić przegląd kotła dużej mocy na biomasę?

Taki serwis standardowo planuje się po zakończeniu okresu grzewczego, czyli w maju. W przypadku kotłów eksploatowanych bez przerwy, np. produkujących energię cieplną do podgrzewania wody użytkowej czy zasilających turbiny zalecane jest przeprowadzenie przeglądu serwisowego dwa razy do roku – wiosną i jesienią.

Jak widać konserwacja kotła dużej mocy na biomasę nie jest wcale wymagająca, nie wiąże się z koniecznością oddelegowania do tego zespołu pracowników, nie generuje też wysokich kosztów. Współczesne kotły zasilane biomasą są już w dużej mierze zautomatyzowane i pod względem obsługi wcale nie wyróżniają się in minus w porównaniu z np. kotłami olejowymi czy nawet gazowymi. Gwarantują przy tym dużo niższe wydatki eksploatacyjne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie