Biomasa będzie odpowiadać za 60 proc. światowej produkcji energii

Jerzy Biernacki
23.09.2022

Przed biomasą są bardzo dobre perspektywy. To odnawialne, ekologiczne paliwo już dziś ma istotny udział w światowej energetyce, a jego znaczenie będzie tylko rosnąć. Tak przynajmniej przewidują eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej. Ich zdaniem w niedługim czasie biomasa będzie odpowiadać aż za 60 proc. światowej produkcji energii. Skąd ten boom na biomasę? Dlaczego zwiększenie jej zużycia w energetyce może być dobrą informacją również dla Polski?

Rośnie zapotrzebowanie na biomasę

Z szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej wynika, że do 2030 roku biomasa będzie najważniejszym paliwem energetycznym na świecie. Popyt na biomasę napędzają nie kraje europejskie, ale największe gospodarki rozwijające się, czyli Brazylia, Indie oraz Chiny.

Dla tych krajów biomasa stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla paliw kopalnych, zwłaszcza, że mogą ją pozyskiwać na miejscu. Jednocześnie są to państwa aspirujące do roli światowych liderów gospodarczych, co powoduje wzmożone zapotrzebowanie na tanie i efektywne nośniki energii. Biomasa idealnie wpisuje się w ten scenariusz.

Ciekawostką jest przy tym fakt, że w Polsce biomasa odpowiada za około 50 proc. produkcji energii z OZE.

Kryzys energetyczny napędzi zainteresowanie biomasą do celów grzewczych i do produkcji energii

Olbrzymi potencjał biomasy chcą wykorzystywać nie tylko kraje stawiające na rozwój gospodarczy, ale również te, które znalazły się w trudnym położeniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sankcje i odwetowe działania Rosji wpędziły całą Europę w kryzys energetyczny, jakiego nie widziano od zakończenia II Wojny Światowej.

Szczególnie dotkliwie odczuwają to kraje do tej pory uzależnione od dostaw rosyjskiego gazu, a więc Niemcy, kraje Beneluksu czy Węgry. Biomasa może stanowić ratunek przed realnym ryzykiem przerw w dostawach energii tak dla przemysłu, jak i odbiorców indywidualnych.

Względy środowiskowe

Biomasa to paliwo, które budzi pewne kontrowersje w kontekście potrzeb naszej planety. Wiadomo, że jej spalanie – w przystosowanych do tego instalacjach – jest mniej szkodliwe dla środowiska w porównaniu ze spalaniem węgla.

Z drugiej jednak strony biomasa nadal jest przede wszystkim współspalana z paliwami kopalnymi, dlatego trudno jest tutaj mówić o działaniu proekologicznym. Konieczne są zatem zmiany, które będą obejmować inwestycję w sektorze energetyki zawodowej, a mające na celu zmodernizowanie istniejących instalacji w kierunku przystosowania ich do spalania czystej biomasy drzewnej i rolniczej.

O tym, jak wielkie jest znaczenie biomasy dla sektora energetycznego, najlepiej świadczą… niedobory tego paliwa, jakie nasiliły się w 2022 roku. Po części jest to spowodowane wojną na Ukrainie i sankcjami nałożonymi na Białoruś (jeden z ważniejszych producentów biomasy opałowej), jednak główną przyczynę stanowi sukcesywny wzrost zapotrzebowania na biomasę. Przodują w tym kraje azjatyckie, Ameryki Południowej oraz Europy, dla której biomasa stanowi cenne paliwo przejściowe w procesie całkowitego przestawienia się na energetykę opartą na OZE.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie