Rośnie wolumen mocy zainstalowanej w OZE

Marek Szydełko
21.10.2021

Odnawialne źródła energii mają coraz większy udział w produkcji energii na potrzeby naszego kraju. W najbliższych latach czek nas dynamiczne przyspieszenie, czego efektem ma być przekroczenie 20 gigawatów mocy zainstalowanej w OZE do roku 2025. Tak przynajmniej przewiduje Ministerstwo Klimatu.

Jak jest, a jak ma być?

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że w połowie 2021 roku moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wyniosła w Polsce blisko 13,5 GW. Oznacza to wzrost o 1 GW w stosunku do roku 2020. W kolejnych latach spodziewamy się uzyskania znacznie lepszych wyników z uwagi na m.in. dalszy rozwój energetyki wiatrowej, a przede wszystkim sukcesywny przyrost domowych i przemysłowych instalacji fotowoltaicznych.

I właśnie fotowoltaika ma bardzo duży wkład w zmianę oblicza polskiej energetyki. Obecnie liczba prosumentów, czyli indywidualnych producentów energii elektrycznej, przekracza już 600 tysięcy. Dla porównania w 2015 roku było ich około 4 tysięcy.

Plany polskiego rządu zakładają, że do 2030 roku co trzecia megawatogodzina energii zużywanej w naszym kraju będzie już pochodzić z instalacji OZE. W 2040 roku ma to być już 50 proc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie