Zrębki drzewne są mało popularnym paliwem w naszym kraju. Wykorzystuje się je przede wszystkim w zakładach przetwórstwa drzewnego oraz w energetyce zawodowej. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w sąsiednich Niemczech, w których kotły na zrębki cieszą się dużym zainteresowaniem nawet wśród właścicieli domów jednorodzinnych, pensjonatów czy hoteli. W obliczu drastycznie drożejących tradycyjnych nośników energii, inwestycja w kocioł na zrębki drzewne może się okazać jedną z najlepszych decyzji, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Zrębki drzewne to nic innego, jak drobne, nieforemne kawałki siekanego drewna. Teoretycznie stanowią odpad np. po przerobie drewna, natomiast w praktyce mogą być uznawane za cenne źródło energii cieplnej. Zrębki świetnie nadają się do spalania w przystosowanych do tego kotłach, wyposażonych w odpowiedni podajnik paliwa.
Zrębki drzewne często są porównywane do pelletu, natomiast pamiętajmy, że mówimy tutaj o dwóch zupełnie różnych paliwach. Podstawową zaletą zrębki jest jej bardzo niska cena. Wynika to z faktu, iż produkcja zrębki nie wymaga dużych nakładów pracy, często wręcz jest efektem ubocznym produkcji na przykład mebli, podłóg czy elementów konstrukcyjnych.
Zrębki drzewne można produkować z drewna gorszego gatunku, w tym z gałęzi czy nawet starych palet, co również decyduje o niskiej cenie tego paliwa.
Mało tego: dysponując kotłem dużej mocy przystosowanym do spalania zrębki, warto już pomyśleć o produkcji paliwa we własnym zakresie – wystarczy zainwestować w rębak oraz zapewnić sobie dostawy taniego drewna odpadowego, na przykład z pobliskiego zakładu czy tartaku. W ten sposób można zyskać bardzo tanie źródło ciepła na potrzeby przedsiębiorstwa, obiektu noclegowego, magazynu etc.
Największy sens ma wykorzystywanie zrębki drzewnej z własnych zasobów produkcyjnych. Dlatego takie rozwiązanie budzi szczególnie duże zainteresowanie wśród właścicieli różnego rodzaju zakładów przetwórstwa drzewnego.
To warto wiedzieć
Mając bezpośredni dostęp do zrębki drzewnej lub mogąc ją wyprodukować we własnym zakresie, będzie to bezsprzecznie najtańsze źródło ciepła. W dodatku ekologiczne, niskoemisyjne i w znacznym stopniu zautomatyzowane.
Podstawowym problemem związanym z kotłami na zrębki drzewne jest ich ograniczona dostępność. W Polsce bardzo trudno jest kupić kocioł o niewielkiej mocy, który mógłby pracować w instalacji domowej. O wiele łatwiej jest natomiast znaleźć sprawdzonego producenta kotłów przemysłowych.
Wynika to z faktu, iż stosowanie zrębki drzewnej w warunkach domowych jest mimo wszystko dość kłopotliwe. Niska gęstość zrębki powoduje konieczność zgromadzenia dużych zapasów paliwa i zapewnienia odpowiednich warunków magazynowania. Ten problem można łatwo rozwiązać w dużych obiektach, na przykład przemysłowych, w których zrębki często przechowuje się np. w podziemnych silosach.
Należy również pamiętać o tym, że spalanie zrębki drzewnej w zwykłym kotle na paliwo stałe czy nawet kotle węglowym z podajnikiem nie będzie efektywne. Taki system grzewczy ma sens wyłącznie wtedy, gdy postawimy na kocioł przystosowany stricte do spalania tego paliwa, z odpowiednio zaprojektowanym podajnikiem i systemem odpopielania, co zagwarantuje nie tylko bardzo niskie koszty produkcji energii cieplnej czy parowej, ale też niską uciążliwość obsługi kotłowni.
Kocioł na zrębki drzewne z całą pewnością może być znakomitą alternatywą dla kotłów węglowych czy gazowych, szczególnie w dobie bardzo wysokich cen popularnych nośników energii i ich ograniczonej dostępności. To wartościowa wskazówka dla inwestorów, którzy stają właśnie przed wyborem systemu grzewczego na potrzeby np. przedsiębiorstwa czy energochłonnego obiektu.