Instalacje biomasowe wciąż są kojarzone głównie przez pryzmat produkcji ciepła na potrzeby gospodarstw domowych, ewentualnie energii elektrycznej w energetyce zawodowej. Warto natomiast wiedzieć, że od lat w naszym kraju z powodzeniem funkcjonują instalacje kogeneracji biomasowej, które budzą coraz większe zainteresowanie na poziomie elektrociepłowni, prywatnych przedsiębiorstw czy samorządów. Wyjaśniamy, na czym polega ta technologia.
Technologię kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji ciepła oraz energii elektrycznej, stosuje się głównie w elektrociepłowniach. Celem jest oczywiście zintensyfikowanie wykorzystania paliwa w taki sposób, aby w ramach jego spalania (czy innej formy przetwarzania) uzyskiwać zarówno jednostki ciepła, jak i energii elektrycznej.
Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zaliczymy:
Większość nowopowstałych lub modernizowanych elektrociepłowni korzysta z kogeneracji, traktując tę technologię wręcz priorytetowo. Co ważne, gros takich instalacji stanowią te przystosowane do zasilania produktami biomasy.
Technologię kogeneracji biomasowej można wdrożyć w oparciu o dwa popularne rozwiązania, czyli:
Kogeneracja biomasowa będzie mieć coraz większy udział w procesach produkcji energii w naszym kraju, o czym jednoznacznie świadczą inwestycje samorządowe (komunalne) i prywatne, podejmowane przez przedsiębiorstwa zarządzające elektrociepłowniami w Polsce. Co i rusz słyszymy o uruchomieniu nowych bloków biomasowych w układzie kogeneracyjnym, a najczęściej wybierany tandem stanowią kotłownia na biomasę i kotłownia gazowa.
Takie rozwiązanie z jednej strony gwarantuje rozsądne koszty produkcji ciepła i energii elektrycznej, a z drugiej zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, bezobsługowości i bezawaryjności.