Wybieramy kocioł na biomasę do firmy – czym się kierować? 5 wskazówek

Piotr Kowalczyk
03.10.2016

Choć panuje pogląd, że kotły na biomasę sprawdzają się wyłącznie w instalacjach domowych, ewentualnie rolniczych, to w rzeczywistości kocioł opalany biomasą może z powodzeniem pracować w firmie czy zakładzie przemysłowym. Kaloryczność paliwa to nie wszystko. Liczy się też sprawność kotła, koszt wykonania instalacji oraz komfort jej późniejszego użytkowania. Czym się kierować przy wyborze kotła na biomasę do firmy? Podpowiadamy w 5 krokach.

  1. Dostępność paliwa – ma kluczowe znaczenie, ponieważ kocioł trzeba czymś zasilać, a niektóre konstrukcje wykluczają stosowanie paliw alternatywnych. Dlatego najpierw trzeba sprawdzić, czy w bliskiej odległości od firmy funkcjonuje skład biomasy. Warto również zorientować się, jakie są ceny poszczególnych paliw. Drewno będzie najtańsze na terenach zalesionych. Pellet w pobliżu fabryk drzewnych.
  2. Warunki magazynowe – nie każda firma może sobie pozwolić na magazynowanie wielu ton biomasy na cały sezon grzewczy. Jeśli warunki lokalowe są skromne, wówczas trzeba zrezygnować z kawałkowanego drewna na rzecz pelletu. Ten można przechowywać w specjalnych zasobnikach – do ustawienia takiej konstrukcji nie potrzeba wiele miejsca, można wykorzystać np. poddasze nad kotłownią o odpowiedniej nośności stropu.
  3. Wielkość kotłowni – jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże, wówczas trzeba zdecydować się na kocioł o kompaktowych rozmiarach. Takie są nowoczesne konstrukcje opalane pelletem, ale też kotły zgazowujące drewno. Problem może pojawić się w momencie, gdy instalacja ma być połączona z buforem ciepła, który zajmuje dużo miejsca.
  4. Sprawność kotła – jest ściśle związana z rodzajem paliwa oraz tym, czy zastosujemy kocioł stałopalny czy np. zgazowujący drewno. Najwyższą sprawność osiągają kotły na pellet z podajnikami i palnikami do pelletów. Sprawność kotła można jednak łatwo zwiększyć inwestując we wspomniany już bufor ciepła.
  5. Koszt zakupu – nie ma się co oszukiwać: nowoczesne kotły na biomasę są droższe w zakupie niż te stałopalne na węgiel. Inwestycja jednak prędzej czy później się zwraca. Nie tylko finansowo, ale też pod względem komfortu obsługi, komfortu cieplnego i oszczędności czasu.

Wybierając kocioł na biomasę najlepiej od razu zainteresować się urządzeniami z certyfikatem ekologicznym, na które można uzyskać dofinansowanie z gminy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie