Czego musisz wymagać od wykonawcy studni głębinowej?

Marek Szydełko
27.12.2021

Zlecenie wykonania studni głębinowej profesjonalnej firmie zawsze jest dobrym pomysłem. Doświadczona ekipa poradzi sobie z tym zadaniem w krótkim czasie oraz zadba o uruchomienie studni i przeszkoli inwestora z jej obsługi. Pamiętaj jednak, że obowiązki wykonawcy nie kończą się wraz z zakończeniem odwiertu i znalezieniem źródła. Dowiedz się, czego musisz od niego wymagać, zanim się rozliczycie.

Montaż rury osłonowej

Rura osłonowa zabezpiecza odwiert przed osuwaniem się ziemi, a więc pełni kluczową funkcję w całej instalacji studziennej. To ona wyznacza również położenie pompy głębinowej – pamiętajmy, że wiele modeli wymaga montażu bez żadnego odchyłu. Rura osłonowa powinna być produktem przystosowanym do kontaktu z wodą pitną, a więc mieć kolor niebieski.

Niestety, wielu wykonawców dla oszczędności (i tym samym zaproponowania niższej ceny) stosuje tanie rury kanalizacyjne. Powinieneś przeciwko temu zaprotestować i domagać się użycia niebieskiej rury osłonowej – zwłaszcza, jeśli woda czerpana ze studni ma być przeznaczona na cele spożywcze.

Przepłukanie studni

Po wykonaniu odwiertu i dostaniu się do źródła wykonawca musi obowiązkowo przepłukać studnię, czyli po prostu użyć pompy do wybrania nawet kilku metrów sześciennych wody. Ma to na celu pozbycie się resztek urobku – piasku osadzającego się na dnie studni, którego nie chcemy, ponieważ mógłby spowodować zatarcie pompy głębinowej, zapchanie filtrów w instalacji domowej oraz uszkodzenie podłączonych do niej urządzeń.

Określenie wydajności studni

W trakcie przepłukiwania studni wykonawca ma obowiązek ustalić, jaka jest wydajność źródła. Ta informacja ma ogromne znaczenie dla inwestora, ponieważ stanowi podstawę doboru pompy głębinowej. Jeśli np. studnia ma wydajność 50 litrów na minutę, a umieścimy w niej pompę o wydajności 100 litrów na minutę, to może dochodzić do zjawiska tzw. zrywania słupa wody. W konsekwencji może dojść nawet do zatarcia się silnika pompy oraz okresowego osuszania studni.

Pierwsze uruchomienie

Na sam koniec wykonawca uruchamia gotową już do eksploatacji studnię oraz przeszkala inwestora z jej użytkowania, tłumacząc mu różne kwestie techniczne związane z zachowaniem się źródła w różnych okresach roku oraz prawidłowym montażem pompy. Wiele ekip studniarskich w cenie usługi dostarcza też prostą pompę hydroforową, dzięki czemu inwestor od razu może zacząć korzystać ze studni wierconej na cele np. budowlane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie