Skutki nieprawidłowego doboru pompy głębinowej

Maciej Piwowski
01.03.2021

Pompa głębinowa jest najpopularniejszym urządzeniem przeznaczonym do zasilania w wodę budynków mieszkalnych, firm, gospodarstw rolnych czy instalacji automatycznego podlewania ogrodu. Warunkiem bezawaryjnej pracy i oczekiwanej wydajności pompy jest jej prawidłowy dobór do konkretnej studni. To zadanie należy powierzyć ekspertom, ale wielu inwestorów tego nie robi i kieruje się tylko własną intuicją, co powoduje szereg problemów. W naszym artykule wymieniamy najczęstsze skutki nieprawidłowego doboru pompy głębinowej.

Podwyższona awaryjność

Źle dobrana pompa głębinowa zawsze jest narażona na przedwczesną awarię, ponieważ nie pracuje w optymalnych dla siebie warunkach. Dobrym przykładem może być tutaj sytuacja, w której inwestor nie wziął pod uwagę podwyższonego zapiaszczenia wody (co zdarza się szczególnie w płytkich ujęciach) i kupił pompę przystosowaną do tłoczenia wyłącznie czystej cieczy. Gdyby zdecydował się na pompę antypiaskową, to problemu by nie było. Tutaj jednak trzeba się liczyć z bardzo wysokim ryzykiem awarii, nawet po kilku miesiącach użytkowania.

Innym przykładem może być dobranie zbyt mocnej pompy w stosunku do wydajności źródła oraz wielkości hydroforu. Efektem będzie bardzo częste uruchamianie się silnika pompy – nawet do kilkudziesięciu razy na godzinę. To prosta droga do awarii, ponieważ dla pompy dużo korzystniej jest pracować długo w trybie ciągłym, niż wykonywać wiele krótkich cykli pracy.

Wysokie zużycie energii elektrycznej

Pompa głębinowa powinna być nie tylko dostatecznie wydajna i bezawaryjna, ale też tania w eksploatacji. W końcu wiele osób inwestuje we własne źródło wody po to, aby ograniczyć koszty np. podlewania ogrodu.

Na zużycie energii decydujący wpływ ma częstotliwość uruchamiania się pompy – podczas startu silnik zużywa najwięcej prądu. Ważne jest zatem, aby idealnie dobrać pompę do wydajności źródła i pojemności hydroforu, co pozwoli ograniczyć liczbę cykli pracy, a tym samym zmniejszyć zużycie energii.

Niedostateczna wydajność

Można sobie łatwo wyobrazić, jak dużym problemem dla właściciela studni byłaby sytuacja, w której świeżo zakupiona pompa nie zapewnia oczekiwanej wydajności. Świadczy o tym np. fakt, że pompa nie jest w stanie napełnić hydroforu dostateczną ilością wody w trakcie poboru (chociażby podlewania trawnika).

Słaba wydajność przekłada się także na frustrujące problemy użytkowe, jak zbyt niskie i gwałtownie spadające ciśnienie wody pod prysznicem czy brak możliwości komfortowego korzystania z wody w punktach znacznie oddalonych od źródła – przykładowo: jedna osoba korzysta z wody w dolnej łazience, a w tym czasie druga nie może umyć naczyń w kuchni, ponieważ ciśnienie jest zdecydowanie zbyt niskie.

Wszystkie wymienione problemy niestety mogą występować równolegle, prowadząc do irytacji oraz skutkując niepotrzebnie wysokimi kosztami eksploatacji własnego źródła wody. Jedynym sposobem, by tego uniknąć jest powierzenie doboru pompy głębinowej fachowcom. Z takiej pomocy, zupełnie bezpłatnie, mogą skorzystać klienci sklepu internetowego z pompami, armaturą i akcesoriami sklep-hydros.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie