Własna studnia głębinowa to sposób na bieżące oszczędności i piękny ogród. Najpierw jednak trzeba w nią sporo zainwestować – średni koszt odwiertu w Polsce wynosi od około 120 złotych za metr. Biorąc pod uwagę, że akceptowalna jakościowo woda na terenach nizinnych zwykle znajduje się na głębokości minimum 10 metrów, robi się nam z tego całkiem spory koszt (dochodzi jeszcze cała instalacja, w tym pompa). Są natomiast sytuacje, w których budowa własnej studni głębinowej będzie bardzo dobrym pomysłem, pomimo konieczności poniesienia niemałego wydatku. Kiedy warto się na to zdecydować?
Przed startem budowy domu
Prywatni inwestorzy nie zawsze zdają sobie sprawę, że budowa domu metodą tradycyjną wymaga zużycia ogromnych ilości wody. Rozsądnie jest więc zainwestować we własne ujęcie, i to jeszcze przed rozpoczęciem prac lub tuż po wykonaniu ław fundamentowych.
Będzie to znakomity sposób na oszczędności – koszty użytkowania wody wodociągowej z roku na rok rosną, a rachunki za okres budowy mogą przerazić niejednego inwestora. Praktyka pokazuje, że koszt budowy własnej studni głębinowej zwraca się jeszcze przed wykończeniem budynku.
Gdy jakość wody wodociągowej pozostawia wiele do życzenia
Teoretycznie woda dostarczana wodociągiem jest bezpieczna i spełnia wszystkie normy jakościowe. Wiemy jednak, że w tym przypadku teoria lubi wymijać się z praktyką. Mnóstwo Polaków narzeka na fatalny smak i skład wody wodociągowej. Budowa własnej studni głębinowej może więc być sposobem na to, aby uniezależnić się od lokalnego dostawcy. Należy przy tym pamiętać, że woda z własnego ujęcia praktycznie zawsze wymaga uzdatniania, co podnosi koszt jej pozyskania.
Gdy następują częste przerwy w dostawach wody
To problem, który przybiera na sile, co jest oczywiście spowodowane postępującym stepowieniem naszego kraju. Coraz więcej samorządów ma trudności z zapewnieniem mieszkańcom nieprzerwanych dostaw wody – zwłaszcza w okresach suszy i upałów. Jeśli ktoś notorycznie doświadcza przerw w działaniu wodociągu i tego nie akceptuje lub po prostu chce się zabezpieczyć przed dłuższą awarią, powinien rozważyć zainwestowanie we własną studnię głębinową.
Gdy planujemy system automatycznego podlewania ogrodu
Jest to najbardziej oczywisty powód. System automatycznego podlewania ma to do siebie, że z jednej strony oszczędza mnóstwo czasu, a z drugiej generuje ogromne zapotrzebowanie na wodę. Aby uniknąć nieprzyzwoicie wysokiego rachunku z wodociągów, warto już na etapie wykonywania systemu zainwestować w studnię głębinową o odpowiednim wydatku wody.