Studnia i wodociąg w jednym gospodarstwie domowym

Jerzy Biernacki
19.11.2015

W niektórych gospodarstwach domowych, oprócz wody z lokalnego wodociągu, korzysta się również ze studni. Jest to bardzo praktyczne w przypadku awarii wodociągu, studnia pełni wówczas rolę alternatywnego źródła wody. Aby współistnienie tych dwóch źródeł było możliwe, należy zadbać, aby woda z wodociągu nie uległa skażeniu i by zachowane były wszelkie normy prawne.

Wodę z wodociągu należy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami wynikającymi z:

  • korozji lub erozji rur i rozpuszczania się w wodzie zalegających w rurach składników;
  • zanieczyszczeń powstałych podczas remontu lub podłączania nowych przyłączy;
  • zassania zanieczyszczeń lub bakterii z wodociągu.


Również woda ze studni może być zanieczyszczona rozmaitymi szkodliwymi związkami, dlatego obowiązkiem użytkownika jest jej uzdatnienie.
Aby korzystać zarówno z wodociągu jak i ze studni, instalacja musi być wykonana tak, by wody z obu źródeł wzajemnie do siebie nie przenikały. Zachowana musi być pustka powietrzna, zapobiegająca ich styczności. W tym celu stosuje się następujące rozwiązania:

Instalacja dualna - doprowadzanie wody osobnymi rurami z wodociągu i studni. Część urządzeń (np. zlewozmywak, natrysk itp.) otrzymuje wodę z wodociągu, inne zaś (pralka, instalacje ogrodowe, wc) ze studni. Rozwiązanie to wiąże się z wysokimi kosztami inwestycji, gwarantuje jednak oszczędności podczas eksploatacji, zwłaszcza gdy urządzenia pobierające duże ilości wody zaopatrywane są w niemal darmową wodę ze studni.

Zasilanie z zastosowaniem zbiornika - wodę z dwóch źródeł dostarcza się do wspólnego zbiornika, skąd kierowana jest do instalacji. Wyloty rur wodociągu i instalacji studziennej powinny być umieszczone powyżej najwyższego poziomu wody w zbiorniku, tak aby została zachowana przerwa powietrzna.

Instalacja z zaworem antyskażeniowym - zasilanie jednej instalacji domowej z dwóch źródeł, włączanych naprzemiennie, przy stałym połączeniu rur studziennych i wodociągowych. Na rurze wodociągowej zamontowany jest zawór antyskażeniowy, chroniący wodę przed stycznością z wodą studzienną. Rozwiązanie to nie zapewnia przerwy powietrznej, ale jest zazwyczaj dopuszczane przez zakłady wodociągowe i kanalizacyjne.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie