Nowa kotłownia dużej mocy – na jakie paliwo postawić w tych trudnych czasach?

Antoni Kwapisz
08.06.2022

Budowa kotłowni dużej mocy stanowi dziś ogromne wyzwanie. Chodzi nie tylko o wysokie koszty materiałów instalacyjnych i samych kotłów, ale także horrendalne ceny wszelkich popularnych paliw. Inwestor musi więc podjąć decyzję, którą trudno jest oprzeć na jakichkolwiek przewidywaniach w obliczu niepewnej przyszłości. Jak wybrnąć z tego impasu? Przygotowaliśmy zestaw cennych wskazówek.

Kotłownia węglowa? Wybór bez przyszłości

Wciąż wielu przedsiębiorców rozważa wybór kotłowni dużej mocy zasilanej węglem energetycznym. Takie rozwiązanie sprawdzało się przez lata, w wielu firmach wciąż jest pożądane z uwagi na specyficzny proces produkcji (konieczność uzyskiwania wysokich temperatur), natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z jednego: kotłownia węglowa to krótkowzroczna inwestycja.

Po pierwsze: takie kotłownie w perspektywie kilku czy kilkunastu lat mogą zostać całkowicie zakazane (to nie jest fantastyka). Po drugie: koszty eksploatacji kotłowni dużej mocy zasilanej węglem kamiennym stają się nieakceptowalne, nie wspominając już o trudnościach z pozyskaniem paliwa.

Kotłownia gazowa? Spore ryzyko

Jeszcze kilka lat temu byłaby to świetna alternatywa dla kotłowni węglowej. Dziś sytuacja się niestety zmieniła. Polska nie ma już dostępu do gazu rosyjskiego, jesienią 2022 roku planowane jest oddanie do użytku gazociągu Baltic Pipe tłoczącego surowiec z Norwegii (wciąż nie ma kontraktu), ale fundamentem naszego bezpieczeństwa gazowego ma być LNG dostarczane gazowcami do gazoportu w Świnoujściu.

Na ten moment pewne jest tylko to, że gaz drastycznie podrożał i raczej nie ma co liczyć na szybką zmianę tej sytuacji. Pamiętajmy również, że mówimy tutaj o surowcu, którego zasoby są ograniczone, co z pewnością będzie jeszcze zwiększać presję cenową.

Kotłownie dużej mocy zasilane gazem bez wątpienia są komfortowe w użytkowaniu i wydajne, natomiast kwestia kosztów eksploatacji takich instalacji pozostaje mocno niepewna.

Kotłownia biomasowa? To może być dobry kierunek

Nie ma przypadku w tym, że od kilku lat gwałtownie rośnie zainteresowanie kotłowniami dużej mocy przystosowanymi do zasilania szeroko pojętą biomasą. Prym wiodą tutaj kotłownie, w których spala się zrębki drzewne, odpady rolne oraz pellet, a także zgazowuje drewno.

Kotłownia biomasowa nigdy nie będzie tak komfortowa jak gazowa, natomiast może być o wiele tańsza w eksploatacji. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą technologią jest odnawialność i ekologiczny charakter paliwa, a także jego dostępność w ramach produkcji krajowej.

Olej? Jest i będzie drogo

O kotłowniach olejowych wspominamy trochę w formie ciekawostki, ponieważ stanowią dziś one margines polskiego sektora energetycznego. Wciąż wykorzystuje się je chociażby w branży rolnej, przetwórstwa żywności czy produkcji żywca, natomiast budowa nowej kotłowni dużej mocy zasilanej olejem opałowym to propozycja wyłącznie dla inwestorów, którzy nie liczą się z kosztami.

Olej opałowy jest bardzo drogi, a nie ma przesłanek mogących dawać nadzieję na zmianę tego trendu. Wprost przeciwnie: wraz z rosnącymi cenami produktów ropopochodnych można się raczej spodziewać dalszego spadku opłacalności korzystania z tego paliwa do celów energetycznych i grzewczych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie