Kotłownia gazowa jest bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Gaz ziemny uchodzi za wciąż tanie i komfortowe w użytkowaniu paliwo, a wielu prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się również na korzystanie z gazu płynnego (propanu), który kupowany na wolnym rynku może stanowić atrakcyjną alternatywę dla gazu ziemnego. Nie zapominajmy przy tym, że gaz jest paliwem wybuchowym, dlatego eksploatując kotłownię zasilaną gazem trzeba bezwzględnie zadbać o podstawowe kwestie bezpieczeństwa. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
To podstawa i jeden z tych elementów, który realnie zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców domu wyposażonego w kotłownię gazową. Czujnik gazu kosztuje kilkadziesiąt złotych, dlatego nie ma żadnego uzasadnienia, by go nie posiadać. Na rynku są dostępne czujniki uniwersalne, wykrywające zarówno wyciek gazu ziemnego, jak i propanu. Pamiętajmy natomiast, że w przypadku kotła zasilanego gazem ziemnym czujnik umieszczamy jak najwyżej (ten gaz jest lżejszy od powietrza), natomiast czujnik propanu montujemy przy samej podłodze (gaz płynny jest cięższy od powietrza).
Odbioru wentylacji w kotłowni powinien dokonać kominiarz, któremu należy również zlecać minimum coroczny przegląd. Wentylacja ma na celu nie tylko odprowadzanie ewentualnego nadmiaru gazu w kotłowni podczas wystąpienia nieszczelności, ale także doprowadzać powietrze do pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku użytkowania kotła z otwartą komorą spalania.
Większość inwestorów niestety ich nie stosuje, głównie z przyczyn estetycznych. Tymczasem drzwi o podwyższonej odporności ogniowej mogą realnie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich dobytku w sytuacji, gdyby doszło do zapłonu gazu. Fakt, są znacznie droższe niż zwykłe drzwi wewnętrzne, ale to inwestycja, którą warto ponieść w imię swojego komfortu psychicznego.
Kocioł gazowy oraz instalacja, która doprowadza do niego paliwo, powinny być kontrolowane minimum raz w roku, a najlepiej przed i po zakończeniu sezonu grzewczego. To zadanie najlepiej będzie powierzyć autoryzowanemu serwisantowi, choć poradzi sobie z tym również dobry hydraulik posiadający uprawnienia gazowe. W przypadku stwierdzenia choćby drobnej nieszczelności należy ją natychmiast zlikwidować.