Kocioł na agrobiomasę – na czym to polega?

Jerzy Biernacki
28.04.2021

Biomasa jest bardzo popularnym i powszechnie już stosowanym paliwem energetycznym – zarówno w zakładach przemysłowych, jak i domowych kotłowniach. Zainteresowanie biomasą szczególnie dynamicznie rośnie na wsi, wśród właścicieli gospodarstw rolnych, którzy mają łatwy i często darmowy dostęp do tak zwanej agrobiomasy. Kotły przystosowane do spalania takiego paliwa mogą zaspokoić potrzeby grzewcze w budynkach mieszkalnych, ale też sprawdzić się do realizacji celów technologicznych. Sprawdźmy, jak to właściwie działa.

Czym jest agrobiomasa?

Agrobiomasa to nic innego, jak ekologiczne paliwo będące efektem produkcji rolnej. Do tej kategorii zaliczamy między innymi takie paliwa, jak owies, słoma czy zboża, rzadziej pestki oraz ewentualnie odpady rolne, które mogą być wykorzystywane w biogazowniach.

Bywają lata, w których gospodarzom nie opłaca się sprzedawać płodów rolnych – lepszym rozwiązaniem jest dla nich uzyskanie odszkodowania oraz dopłat bezpośrednich, a następnie wykorzystanie płodów w inny sposób, na przykład do celów grzewczych.

Tematowi agrobiomasy i jej zastosowania w polskiej energetyce poświęciliśmy osobny artykuł na naszym portalu, do którego lektury gorąco zachęcamy.

Idealne rozwiązanie dla odchodzących od węgla

Kocioł na agrobiomasę z ręcznym załadunkiem paliwa może stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego kotła węglowego. Nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także praktycznym. Pamiętajmy, że coraz więcej polskich gmin wprowadza uchwały zakazujące spalania węgla w instalacjach niskotemperaturowych, co niejako zmusza gospodarzy do poszukania innego rozwiązania. Kocioł na agrobiomasę wydaje się być tutaj idealną opcją.

Jak działa kocioł na agrobiomasę?

Taki kocioł musi być przede wszystkim przystosowany do spalania suchego paliwa oraz odporny na bardzo wysokie, gwałtownie rosnące temperatury w komorze paleniskowej - podpowiada nam specjalista z firmy Schmid Polska, producenta kotłów na biomasę. Na rynku są dziś dostępne zarówno kotły wymagające ręcznego załadunku, jak i konstrukcje niemal całkowicie zautomatyzowane, przy czym w Polsce większą popularnością cieszą się te pierwsze – ma to oczywiście związek z ich niższą ceną.

W Polsce najpopularniejsze są kotły przystosowane do załadunku beli i balotów słomy. Jest to paliwo odnawialne, ekologiczne, powszechnie dostępne na polskiej wsi. Takie kotły są wykorzystywane nie tylko do zasilania budynków gospodarskich w energię cieplną, ale także do obsługi np. suszarni zbóż, szklarni, kurników etc. Co ciekawe, na podobne rozwiązanie coraz chętniej decydują się właściciele hoteli czy basenów położonych na terenach wiejskich, którzy korzystają z łatwej dostępności taniego paliwa.

Baloty i bele (najczęściej o średnicy fi 120 cm lub fi 160 cm) trafiają prosto do komory o odpowiednim kształcie. Ich załadunek odbywa się z wykorzystaniem ładowarki kołowej, widlaka lub wozidła rolniczego – z uwagi na znaczną wagę. Sam kocioł jest wyposażony w sterownik pracy, wentylator wyciągowy i nadmuchowy oraz wymiennik ciepła.

Kluczową zaletą eksploatowania kotła na agrobiomasę, szczególnie w gospodarstwie rolnym, jest bardzo niski koszt produkcji energii. Wielu gospodarzy nie musi wręcz płacić za paliwo, pozyskując je własnym sumptem. Jest to zatem opcja warta rozważenia, szczególnie w sytuacji, gdy i tak konieczna jest wymiana urządzenia grzewczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie