W jakim kierunku zmierza polska energetyka? Najważniejsze trendy

Mariusz Siwko
04.08.2020

Polska energetyka znajduje się w bardzo ważnym, a wręcz kluczowym momencie. Choć nadal bazuje ona na spalaniu węgla, to wiadomo, że ten stan nie potrwa już długo. Wymagania stawiane przez Komisję Europejską, coraz wyższe koszty wydobycia „czarnego złota” oraz oczekiwania społeczne prędzej czy później wymuszą zmianę trendu. To już się dzieje, dlatego możemy zakładać, że w przewidywalnej przyszłości obraz polskiej energetyki zmieni się diametralnie. Co będzie stanowić jej fundament? W jakim kierunku pójdziemy? O najważniejszych trendach energetycznych przeczytasz w naszym artykule.

Wielkie farmy fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest chyba najgorętszym trendem energetycznym, w którym pokładamy duże nadzieje na realne uniezależnienie się od paliw kopalnych. Problem nadal jednak stanowi magazynowanie energii – nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle powstaną baterie zdolne do przechowywania tak ogromnych ilości prądu, który moglibyśmy wykorzystywać na przykład w sezonie zimowym. Na ten moment jednak trzeba kibicować dalszemu rozwojowi technologii fotowoltaicznych, ponieważ nasz kraj ma całkiem niezły potencjał w zakresie pozyskiwania energii ze słońca.

Farmy wiatrowe na Bałtyku

Te na lądzie miały być hitem już dobrych kilkanaście lat temu. Do czasu, aż sprawy w swoje ręce nie wzięli politycy… Obecnie opłacalność produkcji energii z wiatru jest mocno dyskusyjna, ale to może się zmienić w momencie, gdy Polska rzeczywiście zainwestuje spore środki w farmy wiatrowe na Bałtyku. Jest to jednak melodia odległej przyszłości z uwagi na bardzo wysokie koszty oraz brak technicznych możliwości przesyłania energii na południe naszego kraju. Przykład Szwecji czy Danii pokazuje jednak, że warto się tym tematem nadal interesować.

Indywidualne instalacje solarne

Wracamy jeszcze na chwilę do fotowoltaki, bo prognozując kierunek zmian w polskiej energetyce nie możemy zbagatelizować gigantycznego sukcesu programu „Mój Prąd” oraz generalnie rozwoju rynku indywidualnych instalacji do produkcji energii ze słońca.

Polacy w ostatnich latach dosłownie rzucili się na fotowoltaikę, na co wpływ mają nie tylko rządowe dopłaty, ale też spadek cen tej technologii i większa konkurencja w branży. Gdy dodamy do tego właściwie pewne podwyżki cen prądu, przestanie dziwić, że dziesiątki tysięcy polskich gospodarstw domowych zainwestowały już w tę – nietanią przecież – technologię.

Większy akcent na instalacje zasilane biomasą

Biomasa już teraz stanowi ważny element polskiego miksu energetycznego, ale możemy się spodziewać dalszego wzrostu jej znaczenia. Powód jest oczywisty: spalanie biomasy jest znacznie przyjaźniejsze środowisku naturalnemu, niż spalanie węgla, olejów czy odpadów komunalnych. W dodatku Polska jest jednym z największych w Europie magazynów biomasy, mając ogromny potencjał w zakresie jej pozyskiwania i odtwarzania. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że już dysponujemy instalacjami do produkcji energii z biomasy, ta technologia jest doskonale znana i znajduje się na takim poziomie, że można ją traktować, jako realną alternatywę dla energetyki węglowej.

Czy te przewidywania się potwierdzą? Z pewnością tak, choć kwestią dyskusyjną pozostaje okres, w jakim nasza energetyka przestawi się na nowe tory.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie