Nowoczesne systemy energetyczne: jak w ten trend wpisują się kotły do spalania biomasy?

Piotr Kowalczyk
04.12.2018

W dobie gorącej dyskusji nad zmianami klimatycznymi, jak bumerang wraca temat stawiania na nowoczesne systemy grzewcze. Jest on szczególnie nośny w takich krajach, jak Polska, gdzie energetyka od wielu lat jest oparta praktycznie tylko na węglu, a z powodu fatalnej jakości powietrza co roku umiera ponad 40 tysięcy osób. Nowoczesne systemy grzewcze kojarzą się nam z kosmiczną i drogą technologią. Okazuje się jednak, że mamy do nich dostęp praktycznie na wyciągnięcie ręki. Mowa o kotłach do spalania biomasy.

Biomasa, czyli co?

Biomasa to praktycznie wszystko, co pochodzi z natury i da się z tego uzyskać energię w procesie spalania. Najpopularniejsze rodzaje biomasy to:

  • Zrębki drzewne;
  • Pellet;
  • Słoma;
  • Wierzba energetyczna;
  • Drewno;
  • Pestki;

Z biomasy można produkować nie tylko energię cieplną, ale także elektryczną i gazową (w zachodniej Europie bardzo popularne są chociażby tzw. biogazownie). Naturalne, zielone paliwo, w  porównaniu z np. węglem kamiennym oczywiście cechuje się nieco gorszymi parametrami w zakresie kaloryczności, ale w zamian dystansuje konwencjonalne paliwa pod względem przyjazności środowisku, kosztów eksploatacji oraz – co najważniejsze – odnawialności.

Zdecydowanie największą zaletą biomasy jest to, że przy mądrej gospodarce nigdy jej nam nie zabraknie. Jest to paliwo w 100% odnawialne, a Polska, z uwagi na swoje naturalne walory środowiskowe, może być jej czołowym producentem w skali całej Europy.

Jak działają kotły do spalania biomasy?

To oczywiście zależy od ich konstrukcji, która jest determinowana przewidzianym rodzajem spalanej biomasy. Na rynku są dostępne kotły współpracujące zarówno z pelletem, jak i zrębkami czy słomą, przy czym dwa pierwsze cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Powód jest prosty: oba paliwa są dostatecznie kaloryczne, łatwo dostępne oraz atrakcyjne cenowo.

Z użytkowego punktu widzenia eksploatacja kotła na biomasę nie różni się zasadniczo od tego, co dobrze znają użytkownicy urządzeń węglowych. Zaznaczamy jednak, że kotły biomasowe są o wiele bardziej komfortowe w obsłudze. Po wyposażeniu ich w pojemne zasobniki na paliwo oraz automatyczny system odpopielania i czyszczenia palnika, praktycznie można całkowicie zapomnieć o wizytach w kotłowni. Nie zapominajmy również o tak prozaicznych, ale istotnych walorach, jak czystość w pomieszczeniu oraz bardzo łatwy załadunek paliwa.

Kotły do spalania biomasy wejdą do powszechnego użytku?

Odpowiedź na to pytanie musi być twierdząca, i to z kilku powodów. Po pierwsze: nie możemy już dłużej opierać energetyki naszego kraju na węglu, bo to grozi poważnymi problemami ekonomicznymi i środowiskowymi. Już teraz końcowi odbiorcy płacą bardzo wysokie rachunki za ciepło i prąd, co jest podatkiem od tego, że przez lata kolejne rządy zaniedbywały kwestię uniezależnienia bezpieczeństwa energetycznego od węgla kamiennego.

Po drugie: wiemy już, że biomasa ma bardzo szerokie zastosowanie w energetyce. Powszechnie utożsamia się ją z domowymi kotłowniami, ale w rzeczywistości korzystają z niej elektrownie, wielkie zakłady przemysłowe czy obiekty użyteczności publicznej. Trzeba tylko zmiany świadomości, by jeszcze mocniej zaangażować biomasę w polską energetykę. Prędzej czy później zmuszą nas do tego międzynarodowe regulacje dotyczące emisji CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Warto więc uprzedzić fakty, by nie dać się nimi zaskoczyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie