Studnia głębinowa – poznaj jej najważniejsze zalety

Marek Szydełko
18.02.2022

Studnia głębinowa jest dziś najchętniej wybieranym rodzajem studni, zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i firmy czy właścicieli gospodarstw rolnych. Choć koszt wykonania takiej studni jest relatywnie wysoki w porównaniu z wersją kopaną czy abisyńską, to zalety odwiertu przeważają. Powinien to być zatem podstawowy wybór dla każdego, kto potrzebuje wydajnej, bezobsługowej studni na lata. W naszym artykule wymieniamy najważniejsze argumenty, które za tym przemawiają.

Wydajność

Pod tym względem studnia wiercona dystansuje każdy inny rodzaj ujęcia wody. Jeśli wydajność jest niezbędna, w celu na przykład zasilenia w wodę budynku mieszkalnego, firmy czy budynku gospodarskiego lub tym bardziej systemu nawadniania, to nie ma innej opcji niż właśnie studnia głębinowa.

Czas wykonania

Pod tym względem również głębinówka wygrywa ze studnią kopaną, a nawet ze studnią abisyńską. Wykonanie odwiertu zleca się wyspecjalizowanej w tym firmie, która jest w stanie wybić wodę na głębokości kilkudziesięciu metrów nawet w ciągu jednego dnia. Samo uzbrojenie studni (w rurę osłonową oraz zabezpieczenie przed piaskiem od góry) zajmuje już chwilę, dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby móc jak najszybciej zacząć korzystać z własnej studni, to postaw na tę głębinową.

Jakość wody

W sytuacji, gdy woda czerpana ze studni ma być wykorzystywana do celów bytowych i spożywczych, nie ma się nawet nad czym zastanawiać i trzeba po prostu zdecydować się na studnię głębinową. Jak sama nazwa wskazuje jest to studnia, w której woda znajduje się na znacznej głębokości, co chroni ją przed zanieczyszczeniami z działalności rolniczej.

Uniwersalność

Studnia głębinowa jest na tyle uniwersalna, że można ją wykorzystywać do najróżniejszych celów związanych z pobieraniem wody z własnego ujęcia. Taka studnia zasili dom jednorodzinny, system nawadniania ogrodu i pola uprawnego, instalację przeciwpożarową, myjnię samochodową, linię produkcyjną etc. Wiele zależy tutaj oczywiście od prawidłowego dobrania pompy głębinowej.

Bezobsługowość

Dobrze wykonana studnia głębinowa będzie służyć właścicielowi przez dziesięciolecia. Jest dużo mniej podatna na okresowe wahania poziomu wody spowodowane na przykład długotrwałym okresem suszy. Takiej studni nie trzeba płukać, ani specjalnie o nią dbać, dlatego jest najlepszą propozycją dla osób, które potrzebują bezobsługowego i bezawaryjnego źródła wody na dowolne cele.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie