Pompa głębinowa jest kluczowym elementem nowoczesnej instalacji zaopatrującej w wodę z własnego ujęcia – czy to budynek mieszkalny, firmowy czy system nawadniania ogrodu. Okazuje się jednak, że wielu inwestorów traktuje kwestię doboru pompy po macoszemu, nie korzystając ani ze wskazówek ekspertów, ani nie robiąc podstawowych obliczeń. W dużej mierze pompy są kupowane przypadkowo, a głównym kryterium wyboru pozostaje niska cena urządzenia. Najczęstsze błędy popełniane na etapie doboru pompy głębinowej omawiamy w naszym poradniku.
To zdecydowanie najczęstszy błąd, który wynika z niezrozumienia zasad eksploatacji studni głębinowej. Wydajność pompy zawsze powinna być nieco niższa od wydajności samego źródła. W przeciwnym razie grozi to regularnym zrywaniem słupa wody w trakcie poboru, a tym samym okresową pracą pompy na sucho, co może się skończyć zatarciem silnika.
Jeśli nie wiesz, jaką wydajność ma Twoja studnia, to uzyskaj taką informację od jej wykonawcy lub sprawdź to we własnym zakresie pożyczając pompę od kogoś znajomego czy wynajmując ją w lokalnej firmie. Zbadaj, ile wody pompa wyleje w ciągu jednej minuty. Jeśli jest to np. 50 litrów, to wiesz już, że będziesz potrzebować pompy głębinowej o wydajności około 40 litrów na minutę.
Banalny błąd, który może mieć poważne konsekwencje, włącznie z tym, że nie uda się uruchomić źródła przed wymianą pompy na prawidłową. Pierwszą rzeczą, którą trzeba sprawdzić przed zakupem urządzenia jest średnica rury osłonowej umieszczonej w studni. Jeśli wynosi ona np. 100 mm, to wiadomo, że musimy wybierać spośród pomp 3- i 3,5-calowych.
Równie istotna jest wysokość pompy, co ma szczególne znaczenie w przypadku płytkich ujęć, że gdzie może dochodzić do sytuacji, w której w trakcie poboru lustro wody obniża się poniżej silnika, narażając pompę na pracę na sucho.
To oczywiste, że każdy chce kupić jak najlepszy produkt w jak najniższej cenie. Jednak w przypadku pomp głębinowych cena zawsze ma ścisły związek z jakością produktu. Widząc, że najtańsze markowe pompy o parametrach odpowiadających potrzebom gospodarstwa domowego kosztują około 1000 złotych trudno jest oczekiwać, że równie dobra będzie pompa oferowana za połowę tej kwoty.