Korzyści z posiadania własnej studni

Mariusz Siwko
19.11.2015

Studnie głębinowe to studnie służące do czerpania wody z pokładów skalnych zalegających na głębokości poniżej 15-20 m. Technicznie jest to pionowa, znajdująca się pod ziemią konstrukcja, złożona z głębokiego wyrobiska o niewielkiej średnicy, wykonanego metodą wiercenia. Studnie głębinowe są tanim i ekologicznym źródłem wody, pozwalają na niezależność od wodociągów miejskich i dają gwarancję czystej wody.

Do najważniejszych korzyści płynących z budowy studni głębinowych należą:

  • Czystość wody - woda pobierana ze studni głębinowej jak najbardziej nadaje się do spożycia. Czerpana jest z głębokich warstw, które nie mają kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym lub jest on niewielki, toteż ryzyko skażenia wody jest minimalne. Dodatkowo można zainstalować w nich urządzenia filtrujące. Wszystko to daje nieograniczony dostęp do pitnej wody.
  • Wydajność studni - jeżeli studnia została założona w odpowiednim miejscu, mamy pewność stałego zaopatrzenia w wodę z perspektywą wieloletniego użytkowania ujęcia.
  • Oszczędność - za wodę pobieraną z własnego ujęcia nic się nie płaci. To samo dotyczy ścieków.
  • Możliwość współistnienia z systemem wodociągowym - w wielu gospodarstwach oprócz tradycyjnego systemu, budowane są studnie, jako alternatywne źródło wody. Często wykorzystywane są do podlewania ogrodów, trawnika, mycia samochodów lub napełniania stawów.
  • Możliwość budowania studni zarówno na działkach budowlanych, jak również w ogrodach przydomowych i ogródkach działkowych. Można z nich korzystać już na etapie budowania domu.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.