Kotły parowe: dlaczego nadal nie odeszły do lamusa i nic nie wskazuje, by miało to wkrótce nastąpić?

Antoni Kwapisz
18.02.2020

Kotły parowe są wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle od wielu lat. Oczywiście w tym czasie przeszły liczne modyfikacje, które zwiększyły efektywność tych konstrukcji i umożliwiły stosowanie ich w najróżniejszych branżach. Zasada działania pozostała jednak niezmienna: produkowana para może być wykorzystywana do zasilania urządzeń grzewczych oraz turbiny, która wytwarza energię elektryczną. Pomimo tego, że mamy dziś dostęp do bardzo nowoczesnych technologii energetycznych, kotły parowe nadal stanowią fundament działalności wielu firm i to się z pewnością jeszcze długo nie zmieni. Dlaczego? To wyjaśniamy w naszym artykule.

Bezkonkurencyjny stosunek ceny do efektywności

Popularność, a wręcz powszechność kotłów parowych wynika przede wszystkim z tego, że są to konstrukcje relatywnie tanie w budowie, a tym samym w zakupie. Dla większości przedsiębiorstw koszty wykonania instalacji grzewczej czy energetycznej mają kluczowe znaczenie. W przypadku kotłów parowych atrakcyjna cena nie idzie jednak w parze z dyskusyjną jakością, wydajnością i trwałością. Jest dokładnie odwrotnie.

Kotły parowe uchodzą, i słusznie, za konstrukcje praktycznie bezawaryjne. Wpływ na to ma głównie ich dość prosta konstrukcja – pisząc w dużym uproszczeniu: tutaj nie ma elementów, które byłyby szczególnie narażone na uszkodzenie. Ponadto na przestrzeni lat producenci kotłów parowych dopracowali te konstrukcje niemalże do perfekcji, korzystając z najnowszych technologii inżynieryjnych. Mamy więc tutaj do czynienia z urządzeniami prostymi konstrukcyjnie, bezproblematycznymi w obsłudze, bardzo wydajnymi, a przy tym tanimi w eksploatacji – zwłaszcza, jeśli chodzi o kotły zasilane biomasą drzewną, coraz popularniejsze na polskim rynku.

Szerokie zastosowanie

Kotły parowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, które potrzebują niezawodnego i taniego źródła energii – nie tylko elektrycznej, ale też zasilającej różnego rodzaju procesy chemiczne i fizyczne. Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych branż standardowo korzystających z tego rozwiązania:

  • Branża kosmetyczna (produkcja perfum, kremów, balsamów etc.)
  • Branża chemiczna
  • Branża farmaceutyczna (m.in. sterylizacja artykułów medycznych)
  • Branża motoryzacyjna
  • Branża metalurgiczna (obróbka metali, galwanizacja)
  • Przemysł naftowy (magazynowanie i dystrybucja olejów)
  • Branża spożywcza (produkcja napojów, żywności, produktów mlecznych)
  • Branża mięsna (kotły parowe stosuje się m.in. w rzeźniach)
  • Branża piekarska

Czysta energia

Większość przedsiębiorstw wybierając źródło energii musi zwracać uwagę nie tylko na jego efektywność i koszty eksploatacji, ale także wpływ na środowisko naturalne. Pod tym względem kotły parowe, zwłaszcza zasilane biomasą, wypadają o wiele lepiej niż chociażby węglowe, olejowe czy nawet gazowe.

Obecnie standardem jest wyposażanie urządzeń parowych w szereg rozwiązań ograniczających ich emisyjność, a także pozwalających zwiększyć efektywność wykorzystania produkowanej energii, np. poprzez stosowanie tzw. ekonomizerów (pozwalają odzyskiwać energię ze spalin).

Nie dziwi zatem, że kotły parowe – choć są obecne na rynku od wielu lat i pod względem konstrukcyjnym trudno je uznać za innowacyjne – nadal są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle i ciężko jest znaleźć dla nich alternatywę, zwłaszcza w tak dobrej cenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie