Jak „czytać” ofertę sprzedaży kotła CO?

Piotr Kowalczyk
18.01.2021

Wybór kotła centralnego ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć inwestor na etapie budowy lub generalnego remontu budynku mieszkalnego. Na rynku znajdziemy mnóstwo urządzeń różniących się rodzajem zasilania, czyli inaczej paliwem, z którego korzystają, ale też mocą, funkcjonalnością czy designem (co dla sporej grupy inwestorów także ma znaczenie). Przeglądając różne oferty trzeba bardzo uważnie wczytać się w ich treść i nie ulegać tylko magii dobrej ceny. W naszym poradniku podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Moc kotła

Tutaj nigdy nie ufamy w 100% producentowi i jego wyliczeniom, które są w dużej mierze uogólnione i niekoniecznie muszą sprawdzić się w konkretnym budynku. Jeśli producent twierdzi, że np. kocioł gazowy o mocy szczytowej 17 kW jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło w budynku o powierzchni 200 m2, to może to być jak najbardziej prawda, ale też pobożne życzenie. Wszystko zależy od jakości izolacji termicznej oraz indywidualnych oczekiwań użytkowników budynku. Tutaj punktem wyjścia powinna być dokumentacja budynku, w tym charakterystyka energetyczna. To ona odpowiada na pytanie, jak mocny kocioł musi zostać zastosowany w domu.

Konstrukcja kotła

Jest to niezwykle istotna kwestia w przypadku kotłów zasilanych paliwem stałym, zwłaszcza węglem. Należy upewnić się, że kocioł jest wykonany z wysokojakościowej stali kotłowej, ewentualnie z żeliwa. Oba materiały wykazują się odpornością nie tylko na wysokie temperatury, ale także związki siarki i wilgoć, a więc czynniki wywołujące proces korozji.

Wygoda obsługi

Współczesny kocioł, nawet zasilany paliwem stałym, musi gwarantować użytkownikowi maksymalny komfort obsługi. Nie ma sensu inwestować w urządzenie, które wymaga ciągłego zmieniania nastaw, regularnego uzupełniania komory paleniskowej czy zużywającego ogromne ilości paliwa – jego utrzymanie będzie nie tylko kosztowne, ale też na dłuższą metę bardzo kłopotliwe. Zdecydowanie warto natomiast szukać kotła, którego praca została maksymalnie zautomatyzowana.

Warunki gwarancyjne

Każdy producent kotłów chwali się najlepszymi warunkami gwarancyjnymi na rynku, ale jest to także pole do różnego rodzaju nadużyć. Analizując gwarancję należy koniecznie sprawdzić, co właściwie ona obejmuje. Producenci często chwalą się np. 5-letnią gwarancją, ale drobnym drukiem dodają, że dotyczy to tylko szczelności wymiennika, natomiast pozostałe, znacznie częściej psujące się elementy, są już objęte tylko 2-letnim programem gwarancyjnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie