Czyszczenie kotła na paliwo stałe. Jak często należy to robić?

Marek Szydełko
05.04.2019

Każdy kocioł na paliwo stałe wymaga okresowego czyszczenia. Część właścicieli jednak to bagatelizuje, nie zdając sobie sprawy z tego, że takie zaniedbania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Brudny kocioł nie tylko pracuje z niedostateczną efektywnością, ale także grozi np. przegrzaniem instalacji czy pożarem w kotłowni. Czyścić więc trzeba, ale jak często? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Liczy się regularność

Nie ma żadnej ustalonej normy dla częstotliwości czyszczenia kotła na paliwo stałe. Użytkownik musi się tutaj kierować zdrowym rozsądkiem i własnymi obserwacjami. Wiadomo, że częściej czyścimy kocioł opalany paliwem niskiej jakości, a rzadziej ten, który jest zasilany np. sezonowanym drewnem liściastym.

Częstotliwość czyszczenia kotła jest więc uzależniona od kilku kryteriów:

  • Jakości opału
  • Mocy urządzenia
  • Obciążenia
  • Specyfiki instalacji (wysoko- czy niskotemperaturowa)

W przypadku kotła o mocy do 20 kW, który pracuje w typowym domku jednorodzinnym, standardowe czyszczenie można zaplanować raz w tygodniu. Gruntownie czyszczenie komory paleniskowej powinno natomiast następować nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Uwaga!

Samodzielne czyszczenie kotła na paliwo stałe nie zwalnia właściciela z obowiązku zlecenia czyszczenia przewodu kominowego, do którego jest podłączone urządzenie. Przepisy nakazują przeprowadzanie inspekcji kominiarskiej cztery razy do roku (w przypadku kotłów na paliwo stałe).

Częstszej interwencji użytkownika może natomiast wymagać popielnik. Jeśli kocioł jest opalany paliwem niskiej jakości, o wysokiej zawartości popiołu, to w sezonie grzewczym opróżnianie popielnika następuje nawet codziennie.

Jak poprawnie czyścić kocioł?

Nie jest to skomplikowana procedura i na pewno poradzi sobie z tym nawet początkujący „palacz”. Zawsze zaczynamy od otwarcia przepustnic, aby zminimalizować efekt kurzenia. Następnie chwytamy w dłoń szczotkę drucianą lub skrobak i poprzez drzwiczki rewizyjne sumiennie czyścimy komorę spalania, usuwając ze ścianek kotła resztki opału oraz sadzę.

Po zakończeniu pracy usuwamy popiół i sadzę z popielnika, ustawiamy przepustnice w poprzednim położeniu i zamiatamy/myjemy podłogę wokół kotła. Urządzenie jest teraz gotowe do dalszej pracy.

Pamiętaj również, że każdy kocioł na paliwo stałe po kilku latach eksploatacji może wymagać przeprowadzenia procedury tzw. odkamieniania. To zadanie lepiej jest zlecić hydraulikowi lub serwisantowi kotła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie