Klasy emisji kotłów CO centralnego ogrzewania – jak je rozumieć?

Krzysztof Jagielski
31.07.2018

Nasz lokalny rynek w sposób jasny reguluje wszystkie urządzenia grzewcze do mocy 500 kW, które znajdziemy min. w ofercie producentów kotłów centralnego ogrzewania z Pleszewa. Każde z tych urządzeń, bez względu na to czy ma charakter zasypowy lub automatyczny, musi spełniać zapisy z normy PN EN 303-5:2012. W ten sposób zostały wyróżnione 3 klasy kotłów grzewczych 3, 4 i 5. Głównymi parametrami oceny jest sprawność pracy kotła oraz emitowane przezeń spaliny do atmosfery.

Emisja zanieczyszczeń – dlaczego jest ważna przy wyborze kotła CO centralnego ogrzewania?

Wcześniej wspomniana norma warunkuje graniczne wartości emisji zanieczyszczeń. Zależy ona od sposobu zasilania paliwem kotła grzewczego, rodzaju paliwa oraz nominalnej mocy cieplnej kotła. Dozwolona emisja zanieczyszczeń dotyczy tlenku węgla, LZO i pyłów, podawana jest w miligramach na metr sześcienny przy stężeniu tlenu 10%. Kotły grzewcze wysokiej klasy posiadają odpowiednio wyższe wymagania co do sprawności cieplnej. Najbardziej rozdrobnione wartości podaje się dla kotłów CO klasy 3.

Skąd wiem jakiej klasy kocioł co posiadam? To dobre pytanie – jakościowe kotły grzewcze 3, 4 i 5 klasy posiadają certyfikat, który wydawany jest przez Polskie Centrum Akredytacji. Szacuje się, że nawet 80% kotłów w Polsce to najprostsze w konstrukcji kotły zasypowe, które nie mieszczą się do żadnej z klas i posiadają relatywnie niską sprawność cieplną, którą podaje się w procentach. Z pozostałych 20% lwia część występujących w Polsce kotłów, to urządzenia klasy 3, które nie posiadają certyfikatów. Są to zwykle urządzenia bardziej ekologiczne i zautomatyzowane – kotły z podajnikiem na paliwo stałe.

kotly-5-klasa.jpg

Na zdjęciu: Ekologiczne pleszewskie kotły CO 5 klasy producenta - https://www.kotly-bialek.pl

Norma obowiązuje od 2014 r. W praktyce od tamtej pory tylko producenci asortymentu kotłów grzewczych odpowiedzieli na jej zapisy. W ofercie pojawiły się kotły CO 3 i 4 klasy, niektórzy mogą także poszczycić się kotłami 5 klasy. Nie ma to jednak przełożenia na to, czym grzeją Polacy. Wciąż ilość kotłów centralnego ogrzewania wysokiej klasy, z niską emisją spalin jest bardzo ograniczona. Szacuje się, że w widoczny sposób stan rzeczy poprawi się dopiero po roku 2020.

Co zyskujemy kupując certyfikowany kocioł grzewczy? To jedyny wyznacznik, który wskazuje na ile w rzeczywistości efektywne jest nasze urządzenie. Mamy również świadomość o poziomach emisji spalin. Największy krok zarówno pod względem jakościowym jak i ekologicznym poczynią z całą pewnością osoby, które zdecydują się na przejście z kotła pozaklasowego na kocioł 3 klasy (znaczące zmniejszenie emisji i wzrost sprawności cieplnej).

Eksperci, min. pleszewski producent kotłów, wskazują na to, że najlepszym stosunkiem jakości do ceny i emisji wykazują się w tej chwili kotły CO 4 klasy. Jednak jeśli planujemy pozyskać na zakup kotła centralnego ogrzewania dodatkowe koszta ze środków gminnych, będziemy zmuszeni do zakupu kotła CO 5 klasy.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie