Czym są kotły wielopaliwowe?

Krzysztof Jagielski
21.07.2021

Wybór kotła do domowej czy firmowej instalacji grzewczej stanowi jedną z kluczowych decyzji, jaką musi podjąć inwestor. Od niej będą później zależeć takie kwestie, jak komfort, koszty eksploatacyjne oraz zakres obowiązków użytkowych. Na rynku znajdziemy dziś mnóstwo rozwiązań różniących się przede wszystkim rodzajem wykorzystywanego paliwa. Niezdecydowani powinni zwrócić uwagę na kotły wielopaliwowe, które nie cieszą się (jeszcze) dużą popularnością, natomiast bez wątpienia są ciekawą opcją. Co warto o nich wiedzieć? Jak to właściwie działa? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Co to jest kocioł wielopaliwowy?

Jak sama nazwa wskazuje kotły wielopaliwowe są konstrukcyjnie przystosowane do spalania różnych paliw. Nie należy ich natomiast mylić z popularnymi kotłami zasypowymi, w których w polskich warunkach często spala się nie tylko węgiel, ale też drewno czy różnego rodzaju odpady.

Kocioł wielopaliwowy działa na innej zasadzie, ponieważ umożliwia spalanie skrajnie odmiennych paliw – zarówno stałych, jak i płynnych. Dzięki temu zyskujemy urządzenie, które zapewni wymaganą ilość energii cieplnej niezależnie od tego, do jakiego paliwa aktualnie mamy dostęp.

Zainteresowanie kotłami wielopaliwowymi sukcesywnie rośnie, głównie za sprawą zmiany przepisów, które stopniowo eliminują z rynku kotły zasypowe i typowo węglowe. Osoby, które nie chcą całkowicie rezygnować ze spalania paliw stałych, decydują się na zakup kotła wielopaliwowego przystosowanego np. do zasilania gazem i często otrzymują na to dofinansowanie, natomiast podstawowym paliwem grzewczym nadal pozostaje u nich węgiel kamienny czy drewno kawałkowane.

Dwa rodzaje kotłów wielopaliwowych

Pierwszym rodzajem jest kocioł jednokomorowy. To stosunkowo prosta konstrukcja, która umożliwia spalanie różnych paliw w tej samej komorze. Najczęściej są to paliwa stałe oraz płynne (głównie olej, rzadziej gaz). Komora spalania ma fabrycznie przygotowane dwa otwory, z których jeden służy do zasypywania paliwa stałego, natomiast w drugim umieszczamy palnik.

Wadą kotłów jednokomorowych jest dość uciążliwa eksploatacja, ponieważ chcąc przejść na zasilanie np. olejem opałowym trzeba najpierw zamontować palnik, a jeśli uznamy, że jednak w danym momencie lepszym wyborem będzie np. węgiel kamienny, to palnik musi zostać zdemontowany.

Właśnie ze względu na wygodę obsługi większe zainteresowanie budzą kotły wielopaliwowe dwukomorowe. Tutaj do każdego rodzaju paliwa przeznaczono osobną komorę, co eliminuje konieczność montowania i demontowania palnika. Praca kotła jest praktycznie w pełni automatyczna (poza okresowym wybieraniem popiołu oraz uzupełnianiem paliwa stałego). Wszystko działa na bardzo prostej zasadzie: ustawiamy zasilanie np. węglem, po czym w momencie, gdy paliwo stałe się wyczerpuje, kocioł sam przechodzi w tryb zasilania np. olejem opałowym.

W jakiej kotłowni sprawdzi się kocioł wielopaliwowy?

Z pewnością w takiej, która jest nastawiona na możliwie jak najbardziej ekonomiczne zasilanie budynku mieszalnego czy firmowego, przy jednoczesnym zachowaniu wygody użytkowania. Przykładowo: w weekend, gdy mamy więcej czasu, możemy zasilać kocioł paliwem stałym, chociażby kawałkowanym drewnem. Z kolei w tygodniu oraz w godzinach nocnych stałopalność zapewni paliwo płynne.

Jest to także bardzo ciekawa opcja dla osób, które na co dzień korzystają z paliwa płynnego, natomiast mają dostęp do różnego rodzaju paliw stałych traktowanych w kategorii problematycznych odpadów – chociażby gałęzi, zrębki drzewnej, kawałkowanego drewna etc. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie