Zbyt mocna pompa głębinowa – czym to grozi?

Antoni Kwapisz
07.07.2022

Jaką pompę głębinową kupić? Jak najmocniejszą! To dość częsta porada, która niestety nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zwykle udzielają jej osoby niemające zielonego pojęcia na temat zasad doboru pompy do studni. Skorzystanie z tej wskazówki może Cię narazić na poważne problemy. Sprawdź, czym grozi zakup zbyt mocnej pompy głębinowej.

Ryzyko suchobiegu

Typowym problemem, na jaki narażają się użytkownicy zbyt mocnych pomp głębinowych, jest suchobieg, czyli po prostu praca silnika na sucho. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn awarii pomp. Suchobieg może występować wtedy, gdy zbyt mocna pompa doprowadzi do gwałtownego obniżenia się lustra wody i tym samym odsłonięcia silnika.

Poważne ryzyko osuszenia źródła

Jeśli masz płytką studnię, to koniecznie weź sobie do serca ten argument. Umieszczając w studni bardzo mocną pompę, której wydajność przekracza wydajność samego źródła, narażasz się na ryzyko okresowego osuszenia studni – zwłaszcza po wielu tygodniach suszy czy upalnej pogody. Trwale osuszonej studni nie da się już uratować i trzeba będzie wykonać nowy odwiert.

Wysokie koszty eksploatacji pompy

Zakup pompy z bardzo mocnym silnikiem (zwłaszcza niewspółmiernie do potrzeb) to narażanie się na zupełnie niepotrzebnie wysokie koszty użytkowania urządzenia. Pompa z silnikiem o mocy np. 2 kW zużywa znacznie więcej prądu niż ta, która jest napędzana jednostką 0,9 kW.

Uszkodzenie instalacji hydraulicznej

Słyszałeś o tzw. „młocie wodnym”? To bardzo niekorzystne zjawisko, które polega na tym, że w momencie rozruchu pompa zaczyna podawać wodę pod ogromnym ciśnieniem. Szczególnie dotyczy to pomp z mocnymi silnikami. Grozi to rozszczelnieniem instalacji elektrycznej i uszkodzeniem zastosowanej w niej armatury, np. zaworu odcinającego.

Ryzyko awarii instalacji elektrycznej

Z zakupem bardzo mocnej pompy głębinowej powinny uważać osoby, które dysponują leciwą instalacją elektryczną lub planują podłączyć pompę do już mocno obciążonej fazy. Może się to skończyć awarią instalacji lub nawet samej pompy, gdy w trakcie rozruchu wystąpi zbyt duże obciążenie ze strony silnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie