Awaria pompy głębinowej – co robić?

Mateusz Rąbalski
05.05.2022

Nawet najlepsza i najdroższa pompa głębinowa pewnego dnia ulegnie awarii. Nie da się przed tym zabezpieczyć, ponieważ mówimy tutaj o urządzeniu pracującym w bardzo niesprzyjających warunkach, w dodatku zwykle intensywnie eksploatowanym. Awaria pompy głębinowej jest oczywiście niezwykle kłopotliwa, zwłaszcza jeśli studnia stanowi jedyne źródło wody dla domu. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź nasze wskazówki.

Zacznij od sprawdzenia najbardziej oczywistych kwestii

Zanim ulegniesz panice i chwycisz za telefon, aby zadzwonić do fachowca, to sprawdź wszystkie prozaiczne przyczyny, dla których pompa mogła przestać działać. Zacznij od zajrzenia do skrzynki elektrycznej – być może spadł wyłącznik nadprądowy, nastąpił zanik fazy etc. Do awarii mogło dojść również w skrzynce głównej przy działce – tutaj trzeba już będzie wezwać pogotowie energetyczne.

Jeśli czujesz się na siłach, to wyjmij pompę ze studni i sprawdź, co mogło się z nią stać

Oczywiście może się okazać, że z instalacją elektryczną jest wszystko w porządku i pompa rzeczywiście ulega awarii. W takiej sytuacji możesz wyjąć ją samodzielnie ze studni i ocenić skalę problemu – zrób to jednak wyłącznie wtedy, gdy masz choć podstawowe pojęcie o hydraulice.

Po wyjęciu pompy ze studni możesz zauważyć np. uszkodzenie silnika, przerwanie przewodu zasilającego czy uszkodzoną obudowę, co może świadczyć o jakiejś awarii hydraulicznej.

Wezwij fachowca

Jeśli nie masz ani czasu, ani ochoty, by we własnym zakresie szukać przyczyny awarii pompy głębinowej, to zadzwoń po fachowca – najlepiej tego, który montował urządzenie w studni. Jeśli nie jest to interwencja gwarancyjna, to za sam przyjazd zapłacisz pewnie około 100 złotych, a za demontaż pompy i ekspertyzę około 200 złotych.

Naprawiać czy kupić nową pompę?

To już oczywiście zależy od skali problemu. Czasami awaria pompy jest dość błaha i łatwa do usunięcia (np. nieszczelność, uszkodzony zawór zwrotny). Częściej niestety można się spotkać z awariami elementów hydraulicznych lub samego silnika. Dobra informacja jest taka, że do popularnych modeli pomp renomowanych producentów bez problemu dostaniesz części zamienne – w tym nowy silnik.

Jeśli pompa do tej pory sprawowała się bez zarzutu, to warto rozważyć jej naprawę. Jeśli jednak jest to typowy „chińczyk” za 300 złotych, to awaria jest dobrym powodem, aby wreszcie zainwestować w coś z wyższej półki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie