Studnia abisyńska – kiedy warto się na nią zdecydować?

Mariusz Siwko
13.04.2022

Studnia abisyńska jest najprostszym rodzajem studni, która wciąż cieszy się sporą popularnością w krajach trzeciego świata. Jej zaletą jest szybkie i bezproblemowe wykonanie. Taka studnia nie nadaje się jednak do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych czy gospodarskich, a już na pewno nie do celów bytowych i spożywczych. Mimo to zastosowanie studni abisyńskiej nadal jest dość szerokie, a kilka przykładów znajdziesz w naszym artykule.

Do nawadniania ogródka

Studnia abisyńska powinna być w zupełności wystarczająca dla osób, które potrzebują dodatkowego, niezależnego źródła wody do podlewania roślin w ogrodzie. Co prawda taka studnia nie nadaje się do zasilania rozbudowanego systemu automatycznego nawadniania, ale już do podlewania z konewki jak najbardziej.

Do zaopatrywania w wodę placu budowy

Studnie abisyńskie często wykonuje się na terenie realizowanej inwestycji budowlanej, gdy z jakiegoś powodu ekipy nie mają dostępu do wody tłoczonej wodociągiem. Wielu inwestorów wręcz woli wykonać taką studnię, aby nie narażać się na wysokie koszty zakupu wody do prac murarskich czy tynkarskich.

Dobry wybór na działkę rekreacyjną

Studnie abisyńskie są chętnie wybijane na działkach rekreacyjnych, gdzie pełnią funkcję źródła wody do podlewania roślin, mycia samochodów czy drobnych prac ogrodowych. Wykonanie takiej studni jest relatywnie łatwe i szybkie, nie pociąga za sobą też wysokich kosztów.

Awaryjne źródło wody dla domu

O wybiciu studni abisyńskiej warto pomyśleć w sytuacji, gdy notujemy częste przerwy w dostawach wody wodociągowej, na przykład z powodu trwającej rozbudowy sieci. Chcąc zapewnić sobie awaryjne źródło wody na cele bytowe czy nawet do mycia można poprzestać właśnie na popularnej abisynce, która jest o wiele mniej kłopotliwa w wykonaniu niż studnia głębinowa, a tym bardziej kopana.

Do celów gospodarskich

Jakość wody czerpanej ze studni abisyńskiej pozostawia wiele do życzenia i nie należy jej spożywać (może być silnie zanieczyszczona, zawierać bakterie czy inne drobnoustroje). Jak najbardziej natomiast nadaje się ona do typowych celów gospodarskich, takich jak pojenie zwierząt, nawadnianie pól, mycie maszyn rolniczych czy narzędzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie