Samodzielne wiercenie studni? Sprawdź, dlaczego to zły pomysł

Mariusz Siwko
26.02.2022

Własna studnia daje ogromne możliwości w zakresie wykorzystania czerpanej z niej wody na cele bytowe, spożywcze czy gospodarskie. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie studni, przede wszystkim licząc na duże oszczędności z tytułu rachunków za wodę, na przykład do podlewania ogrodu. I choć wywiercenie studni wydaje się być bardzo prostym zadaniem, to jednak odradzamy robić to samodzielnie. Dlaczego lepiej będzie skorzystać z usługi fachowców? Sprawdź najważniejsze argumenty.

Potrzebny jest odpowiedni sprzęt

Wbrew pozorom do wywiercenia studni nie wystarczy zwykły ręczny świder, a już na pewno nie wtedy, gdy Twoim celem jest posiadanie studni głębinowej. Tutaj niezbędny jest odpowiedni sprzęt, zarówno jeśli chodzi o średnicę świdra, jak i jego długość, a takim dysponują tylko specjalistyczne ekipy. Pamiętaj, że aby studnia była funkcjonalna, to musi mieć średnicę 125, a najlepiej 160 mm – wówczas będzie można zastosować w niej szeroki przekrój pomp głębinowych, od tych do użytku domowego po modele przemysłowe.

Wiercenie ręczne jest bardzo męczące

Załóżmy, że się jednak uprzesz i postanowisz wywiercić studnie własnymi rękami. Jest to możliwe, o ile dysponujesz odpowiednio głęboki świdrem lub pomożesz sobie szpadlem. Problem w tym, że coś, co z pozoru wygląda na proste zadanie, w rzeczywistości jest bardzo trudne, męczące i czasochłonne.

Dobrze się zastanów, czy masz kilka tygodni na wykonanie czegoś, co fachowa ekipa może zrobić w ciągu jednego dnia? Nie szkoda Ci urlopu i energii, którą możesz spożytkować na coś, na czym się znasz?

Nie masz pewności, na jakiej głębokości znajduje się woda

To istotny problem, ponieważ może się tak zdarzyć, że zaczniesz wiercić studnię, ale po wielu dniach ciężkiej pracy nadal nie dostaniesz się do źródła wody. Tutaj nie ma żadnej pewności, czy woda znajduje się na 5, 10 czy może 50 metrach. Znamy przypadki, w których pracę musiano przerwać z powodu wielkiego głazu znajdującego się na drodze świdra. Bierz taki scenariusz pod uwagę, ponieważ jest on jak najbardziej prawdopodobny.

Pamiętaj również, że wykonanie studni nie kończy się wraz z jej wywierceniem. Konieczne jest jeszcze jej uruchomienie, włożenie rury osłonowej, wypłukanie oraz określenie podstawowych parametrów wydajnościowych, co już powinno leżeć w gestii doświadczonej ekipy studniarskiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie