Kotłownie parowe: sprawdzone i niezawodne rozwiązanie

Jerzy Biernacki
13.07.2020

Trudno byłoby sobie nawet wyobrazić szeroko pojęty przemysł bez kotłów parowych. Ich zastosowanie w gospodarce jest nieocenione, ponieważ świetnie sprawdzają się zarówno w instalacjach grzewczych, jak i energetycznych. Wykorzystuje się je na potrzeby ogrzewania, węzłów ciepłowniczych, pracują w elektrociepłowniach i dużych elektrowniach, ale też w znacznie mniejszych, wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach. Choć fundamentalna zasada działania kotłów parowych nie zmieniła się na przestrzeni lat, to współczesne urządzenia cechuje daleko idąca automatyzacja, znakomita efektywność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Nic dziwnego, że to sprawdzone rozwiązanie wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Nadal niezastąpione

Warto podkreślić, że kotły parowe są masowo stosowane w przemyśle już od XIX wieku. Oczywiście dzisiejsze konstrukcje nie mają zbyt wiele wspólnego z tymi, które przyczyniły się do błyskawicznego rozwoju światowej gospodarki, zwłaszcza w Europie. Nie zmieniło się tylko jedno: nadal nośnikiem energii jest para wodna produkowana w procesie spalania różnych paliw. Obecnie szczególnie dużą popularnością cieszą się kotły parowe zasilane ekologiczną biomasą.

Kotły parowe na biomasę to już rynkowy standard

Takie urządzenia mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim chodzi o wspomnianą już ekologiczność. W dobie bardzo restrykcyjnych przepisów dotyczących ograniczania emisji szkodliwych spalin do atmosfery, to właśnie biomasa, jako paliwo czyste i w pełni odnawialne, staje się realną alternatywą dla tradycyjnych nośników energii, na czele z węglem kamiennym, ale też olejem opałowym, gazem czy miałem węglowym.

Ważną zaletą kotłów parowych zasilanych biomasą jest bardzo wysoka efektywność pracy. Są to konstrukcje niezwykle wręcz sprawne, w których można znacząco ograniczyć jakiekolwiek straty energii, zwykle mające istotne znaczenie w przypadku tradycyjnych kotłów parowych spalających węgiel. Mamy tutaj do dyspozycji chociażby znakomite rozwiązanie, jakim są ekonomizery spalin. Pisząc w dużym uproszczeniu: ekonomizer pozwala powtórnie wykorzystać część energii zawartej w spalinach, która w przeciwnym razie zostałaby bezpowrotnie utracona przez przewód kominowy.

Popularność kotłów parowych na biomasę bierze się również z ich uniwersalności. Takie urządzenia mogą być stosowane w praktycznie każdym sektorze przemysłu, zwłaszcza tam, gdzie liczy się zachowanie sterylnej czystości oraz nieprzerwanej pracy. Tego typu kotły projektuje się na zamówienie, uwzględniając specyfikę instalacji, budynku, oczekiwania inwestora, dostęp do paliwa (kotły mogą być zasilane zarówno biomasą mokrą, jak i suchą – od tego zależy rodzaj zastosowanego rusztu) czy warunki środowiskowe.

Gdzie najczęściej stosuje się kotły parowe?

Produkcja pary na potrzeby energetyczne, grzewcze i technologiczne jest od lat fundamentem działalności firm z sektora farmaceutycznego, w którym konieczne jest zachowanie wysokich standardów w zakresie chociażby sterylizacji opakowań – a para świetnie się do tego nadaje.

Podobnie jest w przemyśle spożywczym, czyli drugim największym beneficjencie technologii parowej. Warto również wspomnieć o produkcji tekstylnej i chemicznej. Parę wykorzystuje się do produkcji materiałów budowlanych, papieru czy obróbki drewna. Standardowo z kotłowni parowych korzystają szpitale, duże obiekty noclegowe, pralnie, firmy cateringowe czy właściciele dużych restauracji.

Widać zatem, że nawet w tak skomputeryzowanych czasach nie jesteśmy w stanie obyć się bez rozwiązań, które towarzyszą nam od wieków – pierwszy, prymitywny kocioł parowy, został przecież opracowany jeszcze przed naszą erą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie