Jeśli nie gaz, to co? Jakie nośniki energii najchętniej wybierają Polacy?

Maciej Piwowski
14.02.2019

Choć czasy, gdy żółta rurka znajdująca się tuż przy granicy działki była spełnieniem marzeń każdego prywatnego inwestora dawno minęły, to wciąż właśnie gaz ziemny stanowi najatrakcyjniejszy nośnik energii w naszym kraju. Sieć gazowa nie jest jednak na tyle rozwinięta, aby mogła zaspokoić potrzeby wszystkich Polaków. Stąd w naszym kraju mamy prawdziwy energetyczny miszmasz. Z jakich nośników najchętniej korzystają Polacy?

Węgiel kamienny

Jest szczególnie popularny wśród osób osiągających niskie dochody, choć nie jest to wcale regułą. Niektórzy, nawet lepiej sytuowani, ogrzewają domy węglem z przyzwyczajenia. I właśnie to stanowi największy ekologiczny problem naszego kraju.

Za powstawanie smogu w ponad 50% odpowiada tzw. niska emisja, czyli domowe kotły zasilane węglem oraz – niestety – śmieciami. Samorządy nie mają pomysłu, co z tym zrobić, a w walce z przyzwyczajeniami pomogłoby chyba tylko prawo zakazujące użytkowania kotłów na paliwo stałe.

Olej opałowy

Wciąż ma swoich zwolenników, choć nie jest już tak popularny, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko przez cenę. Po zmianach w prawie podatkowym zakup oleju opałowego przestał się opłacać. Jednak osoby, które podjęły poważne inwestycje w kotłownie olejowe, nie mogą z tego tak łatwo zrezygnować. Olej jest drogi, ale za to bardzo wygodny.

Gaz płynny

Cieszy się złą sławą, głównie z powodu powszechnej opinii na temat jego niebotycznej ceny. W rzeczywistości jednak ogrzewanie domu gazem płynnym (propanem) może wiązać się z porównywalnym kosztem, jak w przypadku gazu ziemnego. Warunek jest jeden: paliwo trzeba kupować na wolnym rynku, a nie od firmy, z którą podpisało się umowę na dzierżawę zbiornika.

Nie wszyscy inwestorzy wiedzą, że taka możliwość istnieje – trzeba tylko kupić zbiornik na własność, zlecić wykonanie instalacji, a później można już kupować propan tam, gdzie po prostu jest taniej.

Biomasa

W Polsce zdecydowanie najpopularniejszym paliwem z kategorii biomasy jest pellet. To bardzo wygodny, czysty sposób na ogrzewanie domu. Problemem pozostaje tylko bardzo kapryśna cena pelletu, która potrafi się drastycznie zmieniać z sezonu na sezon. Mimo to pellet nadal jest bardzo ciekawym nośnikiem energii – zwłaszcza dla osób ceniących sobie ekologię.

Na końcu wymienimy jeszcze prąd. Bez wątpienia największy skok w dziedzinie popularności w ostatnich latach zanotowały pompy ciepła. Do niedawna uznawane za ekstremalnie drogie i właściwie nieopłacalne, dziś śmiało mogą na tym polu konkurować z kotłami gazowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie