Jak zminimalizować ryzyko wypadków przy użyciu suwnic?

Krzysztof Jagielski
31.05.2023

Suwnice to najpopularniejszy rodzaj urządzeń dźwignicowych wykorzystywanych w przemyśle. Bazują na nich sektor automotive, firmy produkcyjne, przetwórstwa spożywczego czy branża TSL. Choć nie ulega wątpliwości, że suwnice zwiększają produktywność zakładu, to zawsze należy pamiętać, aby przystosować je tak, aby nie zagrażały bezpieczeństwu pracowników. Jak o nie zadbać i dzięki temu zminimalizować ryzyko wypadków w firmie?

Dlaczego ergonomia pracy jest tak ważna?

W zapewnieniu bezpieczeństwa załogi kluczowe znaczenie odgrywa ergonomia. Można ją mierzyć i definiować na wiele sposobów. Jej najprostsze ujęcie zakłada, że stanowisko pracy powinno być dostosowane do potrzeb pracownika tak, aby był on w stanie realizować swoje obowiązki w sposób efektywny i bezpieczny.

Wypadki przy pracy to dla pracodawcy nie tylko ryzyko przestojów produkcyjnych wynikających z braków w zespole, ale przede wszystkim wizja rosnących wydatków związanych z procesami sądowymi, wypłacanymi odszkodowaniami i zadośćuczynieniami.

Ogromne koszty generuje też potrzeba naprawy uszkodzonej maszyny, a tym bardziej – wymiana jej na nowy model.

Dbałość o ergonomię w miejscu pracy przejawia się na wiele różnych sposobów, w tym poprzez:

  • przeprowadzanie szkoleń BHP wśród pracowników;
  • dbałość o czystość i spersonalizowanie miejsca pracy;
  • stosowanie nowszych technologii zwiększających bezpieczeństwo.

Na ergonomię swojej pracy powinien zwracać uwagę przede wszystkim operator suwnicy, ponieważ to on zwykle znajduje się w zasięgu działania maszyny.

Jakie czynności może zlecić pracodawca, aby zapewnić operatorom suwnicy bezpieczeństwo przy transporcie towarów?

Regularne przeglądy suwnic

Regularne przeglądy suwnic pozwalają zidentyfikować potencjalne problemy, zanim przerodzą się one w realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników.

Dzięki przeglądom można nie tylko skrócić czas przestojów do minimum, ale przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo personelu.

Analiza pracy sprzętu przez specjalistów to także możliwość oceny ryzyka oraz przygotowania zaleceń pokontrolnych, które mogą przyczynić się do wydłużenia żywotności linii produkcyjnej.

Zapobiegawcza konserwacja suwnicy

Każda suwnica z biegiem czasu ulega zużyciu. Jest to całkowicie naturalne i wynika z mechanicznej eksploatacji komponentów. Już na etapie wyboru urządzenia przedsiębiorcy powinni oszacować swoje zapotrzebowanie na urządzenia dźwignicowe i stworzyć wstępny plan ich konserwacji na kilka lat do przodu. Dzięki temu łatwiej zminimalizować ryzyko wystąpienia nagłych usterek, awarii i wypadków.

Zapobiegawcza konserwacja obejmuje przede wszystkim wymianę części na nowe. Zamiast kupować zupełnie nową suwnicę, mniejszym kosztem można wydłużyć jej żywotność poprzez montaż nowych komponentów. Powinny to być oryginalne podzespoły producenta, komponenty OEM lub wysokiej jakości zamienniki.

Konserwacja obejmuje praktycznie każdy element suwnicy, ale też płyny eksploatacyjne jak olej.

Zaawansowane usługi serwisowe

Przedsiębiorca powinien rozważyć wdrożenie czynności serwisowych, które wykraczają poza niezbędne minimum, jak np. analiza toru jazdy i geometrii suwnicy, kontrola sprzęgła, liny lub haka.

Dzięki wdrożeniu zaawansowanej diagnostyki można nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu, ale też poprawić produktywność urządzenia w czasie jego eksploatacji.

To oczywiste, że przestoje zdarzają się w każdej firmie i zawsze są kosztowne. Dlatego z pomocą specjalistów łatwiej zadbać, aby cykle pracy były realizowane z maksymalną efektywnością.

Bezpieczeństwo suwnicy a jej modernizacja

Operator suwnicy czuje się tym bezpieczniej, z im nowocześniejszego sprzętu korzysta. Dlatego firma, która opiera swoje założenia biznesowe na korzystaniu z urządzeń transportu bliskiego i planuje ekspansję, powinna regularnie przeprowadzać modernizację wykorzystywanego parku maszynowego. To nic innego jak różnego rodzaju ulepszenia i modyfikacje, które pozwalają na zwiększenie wydajności zakładu przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa.

W praktyce modernizacja może polegać na:

  • dodaniu nowych funkcji do istniejącej automatyki, np. kontrola stabilizacji ładunku;
  • poprawie możliwości technicznych suwnicy, np. poprzez zwiększenie jej udźwigu;
  • zmianie położenia suwnicy na lepiej dopasowane pod kątem cyklu produkcyjnego.

Przedsiębiorstwa, które korzystają z suwnic i chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, powinny zwrócić się o pomoc do firmy z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu indywidualnych rozwiązań dla przemysłu, np. do Konecranes: https://www.konecranes.com/pl/nasze-podejscie-do-konserwacji-suwnic/konserwacja-suwnic.

Specjaliści z Konecranes doradzą, jakie modyfikacje warto rozważyć, aby zachować optymalną relację kosztów do zysków.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie