Od 1 kwietnia 2024 roku weszły w życie zmiany w programie Czyste Powietrze, które szczególnie interesują osoby planujące wymianę nieefektywnego źródła na pompę ciepła. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły, że wsparcie finansowe będą mogły otrzymać jedynie te urządzenia, które znajdują się na specjalnie przygotowanej liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).
Zmiany te są odpowiedzią na rosnące obawy związane z efektywnością energetyczną i wydajnością pomp ciepła oferowanych na rynku. Oficjalnie chodzi o wyeliminowanie z obiegu wątpliwej jakości lub źle dobranych urządzeń, głównie tych importowanych z Chin/
Branża instalatorów od dawna podkreśla, że tańsze pompy ciepła, które choć kuszą niską ceną, w praktyce mogą generować wysokie rachunki za prąd.
Aby kwalifikować się do dofinansowania, pompy ciepła muszą teraz znaleźć się na liście ZUM, co jest gwarancją ich zgodności z wymogami programu priorytetowego Czyste Powietrze. Lista ta jest już dostępna i sukcesywnie powiększana o nowe urządzenia, które przeszły pozytywną weryfikację w certyfikowanych laboratoriach. Listę znajdziemy m.in. na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Przez kilka miesięcy obowiązywał tzw. okres przejściowy, podczas którego producenci i dystrybutorzy mieli możliwość zgłaszania swoich urządzeń do weryfikacji przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Po zakończeniu tego okresu na liście ZUM pozostaną jedynie pompy ciepła, które spełniają wszystkie wymogi PPCP.
Warto dodać, że rząd planuje uruchomić nowy program dofinansowania urządzeń grzewczych z budżetem 2 mld zł, gdzie priorytet mają być urządzenia OZE, w tym pompy ciepła. To kolejny krok w kierunku promowania efektywności energetycznej i wsparcia dla gospodarstw domowych w przejściu na bardziej ekologiczne źródła ciepła.