Nowe zasady dofinansowania pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze

Maciej Piwowski
23.04.2024

Od 1 kwietnia 2024 roku weszły w życie zmiany w programie Czyste Powietrze, które szczególnie interesują osoby planujące wymianę nieefektywnego źródła na pompę ciepła. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły, że wsparcie finansowe będą mogły otrzymać jedynie te urządzenia, które znajdują się na specjalnie przygotowanej liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Tło zmian i cel wprowadzenia listy ZUM

Zmiany te są odpowiedzią na rosnące obawy związane z efektywnością energetyczną i wydajnością pomp ciepła oferowanych na rynku. Oficjalnie chodzi o wyeliminowanie z obiegu wątpliwej jakości lub źle dobranych urządzeń, głównie tych importowanych z Chin/

Branża instalatorów od dawna podkreśla, że tańsze pompy ciepła, które choć kuszą niską ceną, w praktyce mogą generować wysokie rachunki za prąd.

Jakie urządzenia kwalifikują się do dofinansowania?

Aby kwalifikować się do dofinansowania, pompy ciepła muszą teraz znaleźć się na liście ZUM, co jest gwarancją ich zgodności z wymogami programu priorytetowego Czyste Powietrze. Lista ta jest już dostępna i sukcesywnie powiększana o nowe urządzenia, które przeszły pozytywną weryfikację w certyfikowanych laboratoriach. Listę znajdziemy m.in. na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Przez kilka miesięcy obowiązywał tzw. okres przejściowy, podczas którego producenci i dystrybutorzy mieli możliwość zgłaszania swoich urządzeń do weryfikacji przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Po zakończeniu tego okresu na liście ZUM pozostaną jedynie pompy ciepła, które spełniają wszystkie wymogi PPCP.

Warto dodać, że rząd planuje uruchomić nowy program dofinansowania urządzeń grzewczych z budżetem 2 mld zł, gdzie priorytet mają być urządzenia OZE, w tym pompy ciepła. To kolejny krok w kierunku promowania efektywności energetycznej i wsparcia dla gospodarstw domowych w przejściu na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie