Kiedy warto zdecydować się na wywiercenie studni głębinowej?

Krzysztof Jagielski
01.02.2022

Wciąż wielu z nas studnia kojarzy się wyłącznie z zamierzchłymi czasami i terenami wiejskimi, na których brakuje infrastruktury wodociągowej. Okazuje się jednak, że zainteresowanie studniami jest dziś większe niż kiedykolwiek. Wszystko za sprawą postępującej suszy oraz coraz wyższych opłat za wodę. Kiedy warto zainwestować w wywiercenie studni głębinowej? Kilka typowych sytuacji omawiamy w naszym poradniku.

Gdy nie masz dostępu do wodociągu

W takiej sytuacji są nie tylko właściciele nieruchomości „pośrodku niczego”, ale nawet działek budowlanych znajdujących się w bogatych gminach. Boom budowlany spowodował, że Polacy dosłownie rzucili się na grunty, kupując nawet te bez dostępu do sieci wodociągowej. Tymczasem realizacja takiej inwestycji może zająć wiele lat. W tym czasie trzeba zasilać dom wodą, dlatego konieczne jest wykonanie studni głębinowej.

Gdy chcesz mieć niemal darmową wodę na czas budowy

Wywiercenie studni głębinowej na etapie budowy domu jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ gwarantuje to nieprzerwane dostawy dużych ilości wody na potrzeby np. prac murarskich czy tynkarskich. Tym samym inwestor sporo zaoszczędzi na rachunkach, a już po ukończeniu budowy nadal będzie mógł korzystać ze studni.

Gdy planujesz zbudować system nawadniania ogrodu

Nawadnianie ogrodu generuje potężne zużycie wody, co oczywiście odbija się na wysokości rachunków. Chcąc uniknąć szoku po wizycie intendenta warto zawczasu wykonać studnię głębinową, która będzie zasilać w wodę system automatycznego nawadniania. Przyniesie to setki złotych oszczędności rocznie, dzięki czemu inwestycja szybko się zwróci, a później przez lata będzie jeszcze na siebie zarabiać.

Do celów rolniczych

Studnia głębinowa to doskonały wybór dla właściciela gospodarstwa rolnego, który potrzebuje dużych ilości wody do nawadnia pola uprawnego. W Polsce od wielu już lat obserwujemy zjawisko postępującej suszy rolniczej, przez co marnieją plony, a produkcja jest coraz mniej opłacalna.

Można temu przeciwdziałać poprzez zbudowanie systemu nawadniania roślin uprawnych, złożonego przede wszystkim ze studni głębinowej, wydajnej pompy oraz deszczowni. Taki system zagwarantuje gospodarzowi duże oszczędności na wodzie, a przede wszystkim będzie wybawieniem w okresach suszy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie