W Warszawie powstał najmocniejszy hub ładowania samochodów elektrycznych. To jednak kropla w morzu potrzeb

Piotr Kowalczyk
16.02.2023

Huby, czyli duże stacje ładowania aut elektrycznych, wyposażone w komfortową dla kierowców infrastrukturę i przede wszystkim bardzo mocne ładowarki, to jedna z najpilniejszych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej. Taki hub powstał właśnie w Warszawie, przy ul. Postępu 14, a uruchomiła go marka Ekoen.

Super szybkie ładowanie, czyli to, czego potrzebują właściciele elektryków

Nowy hub ma całkowitą moc 1,5 MW, co w połączeniu z funkcją inteligentnego rozdziału energii pozwoli w krótkim czasie naładować wiele samochodów jednocześnie. Takich miejsc bardzo w Polsce brakuje, a już szczególnie przy autostradach i drogach ekspresowych.

Rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów nie nadąża za tempem, w jakim takich aut przybywa na naszych drogach. Szacuje się, że już w 2025 roku w Polsce będzie około 220 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym, co spowoduje wzrost zapotrzebowania na energię do ich ładowania do poziomu aż 435 MW.

Tymczasem dane pokazują, że punktów ładowania przybywa w tempie dwukrotnie mniejszym, niż wynosi wzrost sprzedaży pojazdów z napędem BEV. To realny problem, który stanowi jedną z głównych przeszkód dla upowszechnienia się elektromobilności w naszym kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie