Technologia solarna pozwoliła obniżyć rachunki za ciepłą wodę mieszkańców Rudy Śląskiej

Mariusz Siwko
21.06.2019

W 2015 roku władze Rudy Śląskiej postanowiły zainwestować w instalacje solarne do podgrzewania wody użytkowej. Na pierwszy ogień poszły trzy budynki wielorodzinne – wskazane nieprzypadkowo, ponieważ z analizy wynikało, że to one zużywają najwięcej energii. Efekt? Rachunki mieszkańców spadły aż o jedną czwartą. To zmobilizowało władze gminy do rozszerzenia programu.

Kolejne inwestycje na horyzoncie

Władze Rudy Śląskiej planują zrealizować podobne inwestycje w kolejnych budynkach wielorodzinnych. W czterech z nich zamiast instalacji solarnych pojawią się pompy ciepła przystosowane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Obecnie projekty są w zawieszeniu, ponieważ miasto czeka na pozytywne rozpatrzenie wniosków o dofinansowanie unijne.

Wcześniej zrealizowane inwestycje pochłonęły koszt około 600 tysięcy złotych, przy czym 168 tysięcy udało się pozyskać z dofinansowania, natomiast 240 tysięcy stanowiła pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ta inwestycja zdecydowanie się opłaciła. Początkowo oszczędności nie były spektakularne (wynosiły kilka złotych), jednak obecnie mieszkańcy płacą od 15 do nawet 30% mniej za podgrzanie wody. Dzięki temu miasto pobiera od nich niższe zaliczki.

Na tym nie koniec

Ruda Śląska jest jednym z wielu polskich miast dotkniętych problemem smogu. Dlatego władze planują kolejne inwestycje w proekologiczne projekty. Pod tym względem Ruda Śląska może wręcz być wzorem dla innych samorządów. Miasto mocno zainwestowało chociażby w technologię fotowoltaiczną – 1000 modułów produkuje w sumie ponad 200 MWh energii elektrycznej rocznie, co przynosi Rudzie Śląskiej około 100 tysięcy złotych oszczędności.

Do tej pory instalacje fotowoltaiczne zamontowano między innymi na budynkach miejskich basenów, hali sportowej, w przedszkolach, szkołach, przychodni, obiektach Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także na dwóch budynkach Urzędu Miasta. Planowane są dalsze inwestycje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie