Szybko przybywa „elektryków” na polskich drogach

Marek Szydełko
03.11.2023

Miały być tylko zabawką dla bogatych, tymczasem można je już określić mianem hitu rynku motoryzacyjnego. Po polskich drogach jeździ coraz więcej pojazdów z napędem wyłącznie elektrycznym, czyli BEV. Sprzedaż takich samochodów rośnie w imponującym tempie.

Przesiadamy się do aut elektrycznych?

Na to wygląda, ponieważ na ten moment w Polsce zostało zarejestrowanych lub blisko 50 tys. samochodów BEV (dane za Licznikiem Elektromobilności). Tylko w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2023 roku przybyło ponad 15 tys. „elektryków”, co oznacza wzrost aż o 67% w ujęciu rok do roku.

Ogółem po polskich drogach porusza się dziś około 85 tys. pojazdów z napędem elektryczny, wliczając w to hybrydy typu plug-in. Co ciekawe, rosnącą popularnością cieszą się elektryczne pojazdy ciężarowe i dostawcze – tych jest nieco ponad 5 tys. i w zdecydowanej większości mówimy tutaj o samochodach BEV.

W ślad za rosnącą popularnością „elektryków” nie idzie niestety rozwój infrastruktury. Wciąż bardzo brakuje stacji ładowania, z których blisko połowa jest zlokalizowana w największych miastach.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie