Stacje ładowania pojazdów na… słupach oświetleniowych? Ciekawy pomysł z Gdyni

Mateusz Nowak
10.08.2021

W Gdyni uruchomiono pierwsze pilotażowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych, które pozyskują energię ze słupów oświetleniowych. Na takie nowatorskie rozwiązanie zdecydowała się spółka Energa Oświetlenie. Jeśli pomysł chwyci, to być może podobne punkty ładowania będą powstawać także w innych miastach w Polsce.

Inwestycja z myślą o tych, którzy nie mogą ładować pojazdów w domu

Zakup samochodu czy skutera elektrycznego jest bardzo ciekawym sposobem na ograniczenie kosztów stałych (nie wspominając już o korzyściach dla środowiska). Nie wszyscy jednak mają ten luksus, że mogą uzupełnić poziom baterii w przydomowym garażu. I właśnie do tych właścicieli elektryków skierowana jest inwestycja Energii Oświetlenie.

Stacje ładowania na słupach oświetleniowych znajdują się przy ulicy Komandorskiej w dzielnicy Grabówek i są zarezerwowane dla osób prywatnych. Póki co inwestycja ma charakter typowo pilotażowy. Chodzi nie tylko o sprawdzenie, czy będzie zainteresowanie tymi stacjami, ale też o określenie skuteczności ładowania w realnych warunkach. Może się okazać, że ilość energii przekazywanej do ładowarki jest zbyt mała, jak na potrzeby właścicieli pojazdów elektrycznych. Nie wiadomo również, czy rozwiązanie będzie działać niezawodnie.

Jeśli technologia zda egzamin, to można się spodziewać, że w Polsce zacznie powstawać coraz więcej tego typu stacji ładowania. Do ich największych zalet zaliczymy niski koszt realizacji oraz łatwą dostępność dla mieszkańców, zwłaszcza na osiedlach mieszkalnych, na których obecnie próżno jest szukać profesjonalnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie