Skup zużytego oleju, jak działają firmy odbierające odpady?

Krzysztof Jagielski
13.08.2021

Odbiór odpadów niebezpiecznych jest realizowany przez wyspecjalizowane firmy posiadające stosowne zezwolenia i certyfikaty. Z usługi korzystają właściciele dużych i małych przedsiębiorstw generujących i składujących oleje odpadowe. W jaki sposób przebiega cała procedura podczas przekazania odpadów olejowych do skupu? Dowiedz się krok po kroku, na czym polega oddanie oleju przepracowanego firmie odbierającej oraz jak załatwić wszystkie formalności.

Olej przepracowany stanowi odpad niebezpieczny. Oznacza to, ze jest on potencjalnie dużym zagrożeniem dla środowiska, zwierząt, roślin oraz ludzi. Po przedostaniu się odpadów olejowych do wód gruntowych mogłoby dość do ich skażenia. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie możemy wylewać zużytego oleju do kanalizacji – studzienek, odpływów. Należy bezwzględnie przekazywać go do utylizacji wyspecjalizowanym jednostkom, które działają branży gospodarowania odpadami.

Taki obowiązek spoczywa na wszystkich właścicielach niebezpiecznych odpadów olejowych, czyli przede wszystkim na właścicielach firm, gdzie dochodzi do gromadzenia dużych ilości zużytego oleju. Mogą to być warsztaty samochodowe, ale także stacje benzynowe, zakłady produkcyjne czy również zakłady gastronomiczne, gdzie mamy do czynienia z tak zwanym olejem posmażalniczym. W jaki sposób przekazać olej do skupu? Jak przebiega procedura odbioru w kilku krokach?

Wybierz skup zużytego oleju w twojej okolicy

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej firmy posiadającej zezwolenie na odbiór odpadów oraz ich transportowanie. Rozejrzyj się za firmami oferującymi skup zużytego oleju, które działają w twojej okolicy i w pobliskich miastach. Porównaj ceny oraz warunki umowy. Większość firm oferuje współpracę w ramach umowy długoterminowej na odbiór odpadów. Może to być współpraca na zasadzie B2B, gdzie przedsiębiorstwa współpracują ze sobą z wzajemną korzyścią. Przekazujący olej pozbywa się odpadu, zaś odbiorca zyskuje cenny surowiec posiadający swoją wartość rynkową.

W jaki sposób przebiega odbiór zużytego oleju i innych odpadów niebezpiecznych?

To proste! Po podpisaniu umowy firma gospodarująca odpadami dostarcza zbiorniki, w których gromadzony będzie olej. Gdy je zapełnimy, należy umówić odbiór z firmą oferująca skup – we wskazanym miejscu i czasie. Podczas odbioru zabierane są zapełniane zbiorniki, a na ich  miejsce podstawiane są nowe. W ten sposób pozbywamy się odpowiedzialności za dalszy los odpadów olejowych, za których pozbycie się w niewłaściwy sposób zagrażała by nam kara finansowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.