W szerokiej rodzinie elektronarzędzi jest jedno, które wyróżnia się w sposób szczególny. Szlifierka, bo o niej mowa jest urządzeniem niezastąpionym, jeśli chodzi o szlifowanie bądź ostrzenie materiałów różnego rodzaju.
Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, czy wybrać to narzędzie, czy też typ kątowy będzie lepszym rozwiązaniem warto podkreślić, iż szlifierka stołowa jest dużo bardziej wygodnym w obsłudze, choć nieco mniej funkcjonalnym wyborem. W jaki sposób dobrać tę najbardziej odpowiednią do osobistych potrzeb? Oczywiście podstawą jest poznanie różnych typów szlifierek i różnic między nimi.
Nie ma jednej oficjalnej klasyfikacji szlifierek, ale za to istnieje sporo różnych podziałów w zależności od czynników, jakie będziemy brać pod uwagę.
Zakres stosowania oraz skala wykonywanych zadań
W tym kontekście możemy wyodrębnić następujące szlifierki:
- szlifierka warsztatowa
- szlifierka przemysłowa
- szlifierka do niedużych zakładów produkcyjnych
Pierwsze są mocniejsze i o dużo szerszym zakresie stosowania-w związku z tym można je spotkać w dużych fabrykach i zakładach produkcyjnych. Wyróżniają się również tym, iż można je integrować z innymi maszynami, tym samym tworząc zautomatyzowane i kompleksowe linie technologiczne. Natomiast szlifierki o dużo węższej skali wykonywanych zadań to te dedykowane hobbystom i majsterkowiczom do użytku domowego jak np. wyżej wymieniona szlifierka stołowa.
W tym kontekście możemy wyróżnić następujące rodzaje szlifierek:
- szlifierka elektryczna
- szlifierka pneumatyczna
- szlifierka hydrauliczna
Najbardziej uniwersalnymi są elektryczne, gdyż można ich używać w miejscach, gdzie dostępne są gniazdka – a więc praktycznie w każdym wnętrzu. Jeśli chodzi o szlifierki pneumatyczne, sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, bowiem te potrzebują podłączenia do instalacji sprężonego powietrza. Modele należące do pneumatycznych zwykle wyróżniają się tym, iż są bezpieczniejsze niż elektryczne, jak też bardziej odporne na uszkodzenie. Ostatni typ natomiast to te, jakie mogą zostać uruchomione wyłącznie za pomocą specjalnej pompy wodnej o stałej wydajności – to tzw. szlifierki hydrauliczne.
Tutaj już sama nazwa wskazuje na to, do jakiego zadania dany typ szlifierki jest przeznaczony. Można tutaj mówić o szlifierkach ogólnego i specjalnego przeznaczenia. Te specjalne są wykonane z myślą o konkretnym zdaniu np. szlifierki do wałów korbowych. Natomiast najbardziej ogólny podział szlifierek wygląda następująco:
- szlifierka stołowa,
- szlifierka narzędziowa,
- szlifierka do wałków,
- szlifierka do płaszczyzn,
- szlifierka do otworów.
Biorąc pod uwagę ten parametr, możemy wymienić:
Stosuje się ją do pracy z powierzchniami płaskimi i równymi np. do szlifowania drzwi. Ich najważniejszym parametrem jest fakt, iż mają różną liczbę i prędkość oscylacji.
To odmiana poprzednich, lecz mniejsza i z trójkątną stopą – od której wzięły nazwę. Ideale do ornamentów.
Bardzo uniwersalne szlifierki z możliwością obróbki także wklęsłych i wypukłych powierzchni. Można w nich zmieniać tarcze, przez co nadają się także jako polerki.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep internetowy www.eltrex.net.pl specjalizujący się w sprzedaży produktów spawalniczych.
Informacja prasowa