Recykling – nie tylko ochrona środowiska

Antoni Kwapisz
28.12.2016

Recykling powszechnie kojarzony jest z kwestią ekologii oraz ochrony środowiska. Wielu ludzi nie traktuje tej tematyki poważnie.

Recykling uważamy jest przez niektóre osoby jako fanaberia, wymysł „zielonych” i coś, na co po prostu nie czasu. Takie podejście jest jednak nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale i dla nas samych.

Czym jest recykling?

Choć w znacznej mierze recykling kojarzony jest raczej ze stylem życia lub filozofią, niż z efektami analizy twardych danych i wniosków naukowych, stoi za nimi wielka maszyneria badawcza. Biologowie, ekolodzy, geografowie, nawet podróżnicy donoszą o zanieczyszczeniach na kuli ziemskiej. I to nie tylko w miejscach, w których śmiecenia nie da się uniknąć (na przykład w miastach), ale i tam, gdzie obecność człowieka to rzadkość. Najbardziej niedostępne, odległe od szlaków handlowych i żeglugowych części oceanów, wręcz toną w śmieciach. Nawet tam, gdzie człowiek to ewenement – śmieci stają się czymś powszednim. Nic dziwnego – recykling, a więc ponowne wykorzystanie ludzkich wytworów, materiałów i substancji to słuszna idea. Nie tylko nie zakorzeniła się ona w ludzkich umysłach i nie jest jeszcze oczywistością, ale nieraz (i w wielu miejscach) brakuje technologii, środków finansowych czy też rąk, by wprowadzić ją w życie.

Filozofia recyklingu: zasada trzech „R”

Recykling upowszechnia się jako moda, postawa życiowa, filozofia postepowania. Pewną jej wersją jest tzw. zasada 3R: reduce, reuse, recycle. W języku polskim jej odpowiednikiem jest zasada 3U, brzmiąca następująco: unikaj kupowania zbędnych rzeczy, użyj powtórnie, utylizuj. Uczy ona szacunku do przedmiotów oraz do środowiska naturalnego i otoczenia. Promuje konsumpcyjny minimalizm, wiąże się z DIY. Warto wpoić sobie jej zasady i po prostu spróbować stylu życia, w którym recykling zajmuje ważne miejsce. Dzięki temu będziemy mogli dołożyć swoją cegiełkę do starań o czystą ziemię, pachnące powietrze i o przetrwanie przyrody.

By recykling miał faktyczny wpływ na świat i ekologię, nie wystarczy, aby stał się modny. Jednostki przestrzegające jego zasad to niestety zbyt mało. Skuteczność recyklingu zależy również od państwa i ustaw, jakie wprowadza aby go wspomóc. Ponadto w znacznej mierze zależy od stosowanej technologii – jej wprowadzenie bywa kosztowne. Recykling wymaga ponadto zmiany myślenia nawet u projektantów czy wytwórców – rzecz w tym, aby równocześnie szukać metod na to, jak ponownie wykorzystać produkty oraz produkować tak, by przedmioty łatwo można było poddać ponownemu wykorzystaniu.

Recykling to idea niezwykle istotna – od wprowadzenia jej w życie może zależeć przyszłość naszych dzieci, stan przyrody oraz kuli ziemskiej. Już dziś otaczają nas góry śmieci – jednorazowych opakowań – które przecież można było wykorzystać ponownie. Zamiast tego zostały wyrzucone. Tony materiałów wciąż możemy odzyskać i ponownie wykorzystać. Wszystko zależy od tego, czy zadamy sobie trud wdrażania w codzienne życie kilku zasad recyklingu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie http://www.sawo-recykling.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie