Prasy krawędziowe - w jaki sposób je wybierać ?

Krzysztof Jagielski
05.01.2019

Prasy krawędziowe są zaawansowanym technologicznie sprzętem z dziedziny CNC. Umożliwiają precyzyjne, efektywne, jak i powtarzalne gięcie blach metodą formowania na zimno.

Gdy wybieramy takie urządzenie warto przyjrzeć się jego wyposażeniu. Jak w przypadku wybierania innych nowoczesnych sprzętów, tak i w przypadku prasy krawędziowej, aspekt ten ma istotne znaczenie, gdyż decyduje chociażby o funkcjonalności konkretnego urządzenia. 

Prasy krawędziowe są niemal niezastąpionym sprzętem  

Prasy krawędziowe stanowią absolutną podstawę w dziedzinie obrabiania metali. Nic zatem dziwnego, że zajmują tak istotne miejsce w procesie produkowania elementów metalowych, które wykorzystuje się w każdej dziedzinie przemysłu. Prasy mogą sprostać nie tylko cienkim, ale i grubym arkuszom blach. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie precyzyjnych, skomplikowanych i wieloseryjnych kształtów. Ponadto nie wymagają one nazbyt długiego czasu na obróbkę, jak również nie generują dużych kosztów jednostkowych podczas produkcji. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prasy krawędziowej

Możliwości uzyskania precyzyjnych i nawet bardzo skomplikowanych kształtów w dowolnej ilości umożliwiają wyłącznie maszyny wykorzystujące technologię CNC. Dlatego też pierwszą kwestią podczas wyboru prasy krawędziowej stanowić będzie fakt, iż sterownie komputerowe zapewni nie tylko idealną powtarzalność i precyzję, ale umożliwi także znaczne skrócenie czasu procesów produkcyjnych. 

Innym istotnym elementem podczas wyboru prasy jest jej system hydrauliczny. Powinien on być solidny, jak również gwarantować niezawodną i długą pracę urządzenia. W połączeniu z bardzo sprawnym systemem do automatycznego smarowania, jak i chłodzenia substancji smarujących można liczyć na bardzo satysfakcjonujące efekty pracy naszej maszyny. 

Podczas wyboru warto również zwrócić uwagę na możliwości konfiguracyjne ustawień maszyny, a także ilość narzędzi które można do niej dobrać. Dzięki temu naszą prasa krawędziowa stanie się po prostu bardziej uniwersalnym sprzętem. Jeżeli zależy nam nie tylko na efekcie pracy, ale również na optymalizacji kosztów zwróćmy także uwagę na energooszczędność wybranego urządzenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.