Powstała największa na świecie morska farma wiatrowa

Mateusz Rąbalski
09.02.2022

Hornsea 2 – to nazwa imponującego projektu wykorzystującego technologię OZE, który zostanie w pełni uruchomiony jeszcze w tym roku. Wspólnie z oddaną już do użytku Hornsea 1 stworzy największą na świecie morską farmę wiatrową, która zapewni dostawy energii dla milionów odbiorców w Wielkiej Brytanii.

Co wiemy o Hornsea 2?

Hornsea 2 to imponujący projekt zrealizowany przez duński koncern Orsted. Składa się ze 165 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8 MW każda, dzięki czemu łączna moc instalacji wynosi 1,32 GW. Nigdzie na świecie nie ma równie imponującego projektu energetycznego wykorzystującego w 100% odnawialne źródło energii (w tym przypadku oczywiście wiatr).

Hornsea 2 to kontynuacja projektu zapoczątkowanego uruchomieniem farmy wiatrowej Hornsea 1. Obie instalacje będą produkować prąd dostarczany 800-kilometrową siecią przesyłową do ponad 2,3 miliona gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że instalacja powstała na Morzu Północnym, w odległości około 89 kilometrów od wybrzeża Yorkshire w UK.

Na tym nie koniec inwestycji w ramach projektu Hornsea. Koncern Orsted już ma pozwolenie na budowę trzeciej farmy wiatrowej, a w przygotowaniu jest dokumentacja dotyczą czwartej bliźniaczej inwestycji. Jest to jeden z najważniejszych elementów brytyjskiego programu odchodzenia od paliw konwencjonalnych, który zakłada, że UK osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.