Polski Solaris dostarcza coraz więcej ekologicznych autobusów dla europejskich miast

Mariusz Siwko
27.06.2019

Solaris, największy polski producent autobusów, umacnia swoją markę na europejskim rynku. Firma zbiera kolejne zamówienia na autobusy o niekonwencjonalnym napędzie, spełniające najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe. Na pojazdy polskiego producenta mocno stawiają Norwegowie, a ostatnio także Włosi.

Duże zamówienie z Bolzano

To włoskie miasto jako pierwsze na świecie zdecydowało się zamówić najnowszy model w gamie Solarisa, czyli Urbino 12 hydrogen. Jest to autobus z napędem wodorowym, wyposażony w ogniwo paliwowe o mocy 60 kW oraz baterie Solaris High Power. Dodatkowo na zestaw składa się oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 2 x 125 kW.

Nie jest to pierwsze zamówienie z Bolzano. Wcześniej Solaris dostarczył temu włoskiemu miastu autobusy elektryczne, z których Włosi są bardzo zadowoleni. Kontrakt przewiduje również objęcie zamówionych pojazdów 8-letnią usługą serwisową.

Solaris umacnia swoją pozycję w Norwegii

Norwegia to bardzo ważny rynek dla polskiego producenta i kraj, który mocno stawia na szeroko rozumianą elektromobilność. Do zamówionych w przeszłości autobusów z napędem elektrycznym, wkrótce dołączy 7 kolejnych pojazdów zeroemisyjnych, wśród nich cztery Urbino 12 electric, które zostaną włączone do floty przewoźnika Norgesbuss w Oslo. Dwa kolejne Urbino 12 electric zostały zamówione przez przewoźnika Boreal i będą kursować po mieście Kristiansand.

Ponadto Solaris dostarczy do Norwegii autobus Urbino 8,9 LE electric z silnikiem elektrycznym o mocy 160 kW. Zamówił go przewoźnik Sorlandsruta. Pojazd będzie wozić pasażerów po mieście Mandal.

Dodajmy, że spółka Solaris Bus & Coach S.A. otrzymała zamówienia na łącznie około 500 autobusów z napędem elektrycznym, które już wożą pasażerów po ulicach 63 europejskich miast. Do tej pory przejechały łącznie 14 milionów kilometrów. Teraz Solaris zamierza podbić Europę swoim modelem wodorowym, a trampoliną do sukcesu ma być kontrakt z włoskim Bolzano.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie