Polacy kupują coraz więcej samochodów elektrycznych

Piotr Kowalczyk
16.05.2022

Długo musieliśmy się do nich przekonywać, natomiast wyraźnie widać, że samochody elektryczne stają się hitem polskiego rynku motoryzacyjnego. Na koniec marca 2022 roku w naszym kraju było zarejestrowanych nieco ponad 45 tysięcy aut z napędem elektrycznym. Pierwszy kwartał tego roku przyniósł ogromny wzrost liczby rejestracji „elektryków”.

Efekt programu „Mój Elektryk”?

Rządowy program, w ramach którego można otrzymać sporą dotację do zakupu samochodu elektrycznego, z pewnością wpłynął na wzrost zainteresowania takimi autami. Jednak głównego czynnika napędzającego sprzedaż „elektryków” należy upatrywać w drastycznie rosnących cenach paliw konwencjonalnych. Jeśli ktoś i tak planował zmianę auta, to dziś o wiele chętniej wybierze takie z napędem elektrycznym, ponieważ okres zwrotu wyraźnie się skrócił.

Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku Polacy zarejestrowali nieco ponad 5700 sztuk pojazdów elektrycznych, co oznacza wzrost o 57 procent rok do roku. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wyraźnie rośnie udział samochodów z napędem w 100 procentach elektrycznym, kosztem modeli hybrydowych plug-in.

Dodajmy także, że elektromobilność rozwija się u nas nie tylko na gruncie samochodów osobowych. W Polsce sprzedawanych jest coraz więcej elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych (obecnie jest ich ponad 1870) czy motorowerów i motocykli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.