Polacy coraz chętniej przesiadają się do elektryków

Mateusz Rąbalski
21.03.2022

Elektromobilność wciąż jest w naszym kraju w powijakach i daleko nam do rynku niemieckiego czy francuskiego, natomiast faktem jest, że w szybkim tempie na naszych drogach przybywa samochód w 100% elektrycznych i hybrydowych. Na koniec listopada 2021 roku było ich już 35 tysięcy, co oznacza ponad 100-procentowy wzrost rok do roku. Dane na ten temat zebrały Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polskie Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Dominują hybrydy

Polscy kierowcy najwyraźniej nie mają jeszcze pełnego zaufania do napędu elektrycznego, ponieważ wciąż chętniej wybierają pojazdy hybrydowe. Ponad połowę takich aut zarejestrowanych w naszym kraju stanowią właśnie hybrydy typu plug-in, czyli napędzane silnikiem benzynowym wspieranym przez silnik elektryczny o ograniczonym zasięgu (energię ładuje się z gniazdka lub specjalnej ładowarki).

Szybko przybywa również innych pojazdów wykorzystujących napęd elektryczny. W Polsce zarejestrowano do tej pory ponad 1500 elektrycznych dostawczaków i ciężarówek, ponad 10 tysięcy skuterów, motocykli i motorowerów oraz blisko 650 autobusów elektrycznych.

Spore zainteresowanie budzą także klasyczne hybrydy, w których silnik elektryczny pełni jedynie funkcję wspomagania dla jednostki benzynowej. Na koniec listopada 2021 roku w Polsce mieliśmy ponad 313 tysięcy takich samochodów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.