PKN Orlen zwiększył swój potencjał produkcji propylenu

Maciej Piwowski
11.06.2019

W Płocku oficjalnie uruchomiono Instalację Metatezy, w którą zainwestował Polski Koncern Naftowy Orlen. Instalacja znacząco zwiększy możliwości produkcji propylenu, która docelowo osiągnie poziom 550 tysięcy ton rocznie. Tym samym Orlen dołącza do europejskiej czołówki producentów propylenu, mając aż 50% udział na rynku Europy Centralnej.

Decyzja strategiczna

Uruchomienie nowej Instalacji Metatezy było kluczowym krokiem w rozwoju koncernu. Ponieważ na całym świecie gwałtownie rośnie popyt na produkty petrochemiczne, ich dostarczanie stało się bardzo dochodowe. Zwłaszcza, gdy mówimy o propylenie wysokiej jakości, a taki będzie produkowany w płockim zakładzie.

Nowa inwestycja PKN Orlen produkuje propylen o jakości polimerowej. Do tej pory koncern był w stanie dostarczać około 450 tysięcy ton produktu. Instalacja Metatezy zwiększyła potencjał produkcyjny o dodatkowe 100 tysięcy ton.

Warto przy tym zauważyć, że produkcja propylenu przy wykorzystaniu procesu metatezy jest w Europie mało rozpowszechniona, w czym Orlen upatruje swoją szansę na zwiększenie udziałów w tym wartościowym rynku. Propylen oraz produkty pochodne mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się je w budownictwie, branży motoryzacyjnej, elektronicznej, medycznej.

Koszt budowy Instalacji Metatezy wyniósł około 400 milionów złotych. Dodajmy, że PKN Orlen zwiększy również wydajność produkcji propylenu w rafinerii Możejki na Litwie – po zakończeniu budowy instalacji PPF Splitter możliwe będzie pozyskiwanie o 80 tysięcy ton propylenu rocznie więcej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.