PGE Energia Odnawialna zabezpieczy łopaty swoich turbin wiatrowych

Krzysztof Jagielski
15.01.2021

Turbiny wiatrowe pełnią istotną funkcję w polskim planie OZE, jednak z uwagi na intensywną eksploatację dość szybko się zużywają. Aby ograniczyć to zjawisko PGE Energia Odnawialna zdecydowała się zainwestować w specjalne zabezpieczenie łopat swoich turbin wiatrowych. Wykorzysta do tego specjalne osłony poliuretanowe. Jakie przyniesie to korzyści?

Jak to działa?

W pierwszym etapie programu zwiększania ochrony turbin wiatrowych specjalne osłony zostaną zamontowane na łopatach 6 turbin znajdujących się na Farmie Wiatrowej Galicja na Podkarpaciu oraz 9 turbin, które pracują na Farmie Wiatrowej Karwice w województwie zachodniopomorskim.

Osłony z poliuretanu mają chronić łopaty przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, w tym gradu, deszczu, pyłu, piasku oraz innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Choć może się wydawać, że jest to nieistotne zagrożenie, to w rzeczywistości czynniki te powodują regularne awarie turbin oraz narażają właściciela na wysokie koszty ich serwisowania.

W ramach zabezpieczenia na każdej łopacie zostanie zamontowana sekcja osłon o łącznej długości około 1 metra. Każda osłona będzie dopasowana do kształtu łopaty, by zapewnić odpowiednią szczelność. Zwiększy to ochronę przed procesami starzenia i ścierania materiału bazowego.

Dodajmy, że PGE Energia Odnawialna jest największych producentem energii z OZE w Polsce. Spółka obsługuje 17 farm wiatrowych, które generują łączną moc nieco ponad 680 MW.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.