Obróbka skrawaniem, co to takiego?

Obróbka skrawaniem to bardzo popularny rodzaj obróbki materiałów. Obrabiać możemy różne materiały takie jak drewno, tworzywa i oczywiście metale. Metoda jest wszechstronna i używana w wielu segmentach przemysłu.

Opis obróbki skrawaniem

Jednym z rodzajów obróbki ubytkowej polegającej na usuwaniu części obrabianego surowca jest obróbka skrawaniem. Sama obróbka skrawaniem również posiada swoje rodzaje, takie jak:

  • obróbka ścierna- stosuje się szlifowanie, docieranie i polerowanie
  • obróbka wiórowa- stosuje się toczenie, frezowanie i struganie
  • obróbka obwiedniowa- stosuje się przy obróbce kół zębatych

W każdej z wyżej wymienionych metod zastosowanie maja narzędzia skrawające. Chociaż maszyny do każdej z obróbek mogą się różnić na co wpływ ma przede wszystkim wymagany efekt końcowy a także rodzaj obrabianego surowca.

Opis obróbki wiórowej

Na dzień dzisiejszy najszerzej stosowana jest obróbka wiórowa, a największe zastosowanie mają toczenie i frezowanie. Podczas toczenia używa się noży tokarskich w celu oddzielenia określonej ilości materiału co pozwala uzyskać pożądany rozmiar i kształt. Toczenie pozwala wykończyć obydwie strony materiału, wewnątrz i na zewnątrz. Ruch obrotowy podczas toczenia wykonywany jest przez obrabiany element. Inaczej ma się sprawa w przypadku frezowania, gdzie ruch obrotowy wykonuje narzędzie a materiał wykonuje tylko ruch posuwowy za pomocą maszyny.

Opis obróbki CNC

W ostatnim czasie na halach produkcyjnych czy w zakładach można coraz częściej spotkać maszyny do obróbki CNC. Co to właściwie jest? Obróbka CNC wykonywana jest przez maszynę, którą steruje mikrokomputer. Numeryczny układ sterowania można zaprogramować w dowolny sposób do wykonania określonego kształtu w materiale. W skrócie obróbka CNC to obróbka przez maszynę sterowaną przez komputer. W ten sposób można zarówno toczyć jak i frezować.

Przewagą tego rozwiązania nad standardową obróbką jest możliwość dokładnego i szybkiego a przede wszystkim powtarzalnego. Obróbka CNC ma zastosowanie w rożnych branżach, takich jak przemysł spożywczy, przemysł medyczny, motoryzacja itd.

Maszyny- naprawa i konserwacja

Wszystkie maszyny od czasu do czasu wymagają konserwacji i napraw. Nie inaczej jest z maszynami do obróbki skrawaniem. Co prawda urządzenia te zawsze są wykonane z dobrych i solidnych materiałów, to jednak trzeba pamiętać o możliwym wystąpieniu awarii. W celu zminimalizowania ryzyka uszkodzenia sprzętu, warto zawsze korzystać z usług sprawdzonego serwisu, zwłaszcza jeśli chodzi o maszyny do obróbki CNC.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.